Extrém

17. srpna 2014 13:50

Táňa Sáblíková

Nejdelší výlet na světě? Neuvěříte, jak dlouho byl pár na moři!

Clive a Jane Greenovi chtěli vyzkoušet, jak dobrá je jejich loď, a tak vyrazili na moře. Širý oceán okolo nich je ale naprosto okouzlil, a tak zůstali na moři déle, než si kdy představovali.

Podle Cliva a Jane to měl být jen krátký výlet do Španělska, kam se vydali na svojí lodi. Oceán je ale natolik okouzlil, že se rozhodli nevrátit se domů a pokračovat ve své cestě. A tak se vydali na Kapverdské ostrovy, poté do Střední Ameriky, Severní Ameriky a pak ještě dál a dál…celkem procestovali neuvěřitelných 57 zemí!

Dohromady na lodi ujely 51 000 námořních mil a jeli průměrnou rychlostí 4,5 míle za hodinu. Tehdejší čtyřicátníci si prostě dopřáli to, po čem celý život toužili, udělat si výlet okolo světa. Nebylo to ale 80 dní jako v podání Willyho Foga, ale dlouhých šestnáct let, kdy spolu pár přežíval na moři! Vyrazili totiž již v roce 1998.

A jak se živili? Svoje věci směňovali za ty, co potřebovali, a nebylo to občas zrovna lehké. Jane v rozhovoru pro britský Mirror zavzpomínala i na návštěvu jednoho malého ostrůvku v souostroví Fidji. „Ten kmen neuměl anglicky, a tak se bylo docela těžké dorozumět se. Ale když jedna žena zvedla svůj svršek a já viděla nahé prso, došlo mi, že by určitě ocenila podprsenku, kterou jsem jí okamžitě směnila za ovoce a zeleninu.“

Clive také zavzpomínal, jak si poradili s ponorkovou nemocí, kdyby náhodou přišla. „Hned na začátku jsme si já a Jane dali pravidlo, pokud někdo bude mít toho druhého dost, odejde z kabiny a sedne si na palubu. Musím ale přiznat, že za těch šestnáct let se to nestalo ani jednou. A pokud jsme měli někdy nějaký technický problém, Jane ho byla schopná opravit stejně jako já. Měli jsme malý rozpočet, takže všechny opravy jsme si vesměs museli dělat sami,“ přiznal Clive.

Jak dlouho byste asi vy se svým protějškem zvládli na moři vydržet?

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také