Extrém

13. června 2015 09:00

Tereza Javorová

Nemocná dívka pozvala celou Jižní Afriku na svoji narozeninovou párty, aby pro sebe získala dárce plic. Umřela těsně před oslavou

V sedmnácti letech lékaři diagnostikovali Jenně Lowe plicní arteriální hypertenzi a řekli jí, že pokud brzy nepodstoupí transplantaci plic, tak zemře. Možných dárců ale bylo zoufale málo a Jenna se tak rozhodla sehnat si nové plíce sama.

Jenna odmalička tancovala, plavala a věnovala se sportům. Když pak najednou nemohla popadnout dech a měla problém se nadechnout, její rodiče okamžitě zbystřili. Jenna podstoupla řadu vyšetření, ale lékařům se nedařilo zjistit, co jí vlastně je.

Její stav se ale dál zhoršoval. Začala kolabovat, dokázala ujít jen pár metrů a trpěla bolestmi. Po pěti dlouhých měsícíh testování ale konečně vyšlo najevo, co Jenně je. Trpí vážnou plicní arteriální hypertenzí. "Je to jako kdybyste se snažili dýchat brčem v nose," popsala svůj stav Jenna na blogu.

Jenna zoufale potřebovala translantaci plic. Problém ale je, že v Jižní Africe, odkud pochází, je dárců plic žalostně málo. V roce 2013 tam bylo uskutečněno jen sedm translantací plic, a to v oblasti žije 52 milionů lidí. Ve Velké Británii která má 64 millionů obyvatel, jich bylo provedeno 200. To jen pro srovnání..

Jenna se ale rozhodla bojovat. "Vyděsilo mě, že možná pro mě neexistuje žádný dárce. Na čekací listině je přes 4500 lidí, kteří postupně umírají."

Proto se rozhodla rozšířit seznam dárců sama. A to dost originálním způsobem. Vytvořila pozvánku pro celou jižní Afriku na svoji oslavu 21. narozenin s tím, že je zvaný každý, kdo se zapíše na seznam dárců. Zdánlivě bláznivý nápad ale zabral. Za měsíc se jí "upsalo" pře osm tisíc lidí!

tento příběh by mohl skončit s dobrým koncem. Jenna nakonec dárce oprvadu našla a ve dvaceti letech podstoupila náročnou operaci. Konec, happy end? Bohužel ne.

Její tělo plíce nepřijalo dobře a jenna začala mít obrovské komplikace. Její stav se zhoršoval až...minulé pondělí zemřela. Jen několik týdnů před plánovanou oslavou svých 21. narozenin.

Sdílejte článek
Štítky Afrika Velká Británie oslava Jihoafrická republika plíce dárce slavnost plicní

Přečtěte si také