Extrém

10. června 2015 11:19

Lucie Průchová

NESKUTEČNÝ PŘÍBĚH: Krásná mladá dívka se nechala vyřadit ze seznamu čekajících na transplantaci orgánů. Místo toho si chce poslední dny naplno užít!

Nevyléčitelně nemocná dívka se rozhodla, že místo toho, aby zbytek života strávila čekáním na orgány, které ke svému životu potřebuje a podstoupila rizika operace a rekonvalescence, BUDE POSLEDNÍCH PÁR MĚSÍCŮ NAPLNO ŽÍT!

Dvaadvacetiletá dívka, Channan Petrides, má cystickou fibrózu a loni v září se její stav velice zhoršil. Musela být lékaři zapsána na seznam lidí, čekajících na transplantaci. Potřebuje nové plíce a srdce. I kdyby se podařilo najít dárce a operace se náhodou povedla, musela by ležet doma, upoutaná na lůžko na antibiotikách, a i tak by měla malou šanci, že přežije.

Rozhodla se tedy úplně jinak, udělala si seznam věcí, které by chtěla ještě do konce života stihnout. Prý nebude jen ležet a čekat na svou smrt!

Od té doby byla už na safari a setkala se s fotbalovým týmem West Ham United, což je anglický fotbalový klub z východního Londýna. Získala podpis od zpěváka Ed Sheerana. Dále má na seznamu třeba vidět Londýn z vrtulníku, proletět se horkovzdušným balónem a setkat se s tučňáky.

Channan je na seznamu transplantací NHS od roku 2014, kdy se její stav začal zhoršovat, ale nedávno se sama rozhodla, že se nechá ze seznamu vymazat.

Lékaři ji totiž upozornili, že nemá moc šancí na přežití. Je prý větší pravděpodobnost, že zemře přímo na operačním sále nebo že její tělo odmítne nové orgány do šesti měsíců od zákroku.

A jak se vůbec na její nemoc přišlo? Že není něco v pořádku, bylo jasné už tehdy, když začala nepředloženě hubnout a i když se snažila něco nabrat, nešlo to. Ale diagnózu se podařilo najít vlastně až její sestře, která ji jednoho dne políbila na tvář a všimla si, že její pleť je slaná – jeden z příznaků onemocnění.

Normálně se lidé dožívají s touto nemocí přibližně čtyřiceti let, ale Channan je na tom opravdu špatně, její zdravotní stav se horší každým dnem, začalo to v jejích devatenácti letech.

„Tehdy jsem se rozešla se svým přítelem a stresem jsem začala hubnout. V důsledku toho se mi začala vyvíjet infekce hrudníku a dokonce jsem dostala zápal plic i prasečí chřipku.“

Ošetřující lékaři jí řekli, že bez chirurgického zákroku má možná jen několik málo let života. Teď spí skoro dvacet hodin denně a už nemůže chodit do schodů.

Přes její zdravotní stav se tato dívka rozhodla, že chce udělat vše, aby se zvýšilo povědomí o cystické fibróze a ona pomohla vyvinout lepší podmínky pro její léčbu.

Petrides sdílí každý krok své cesty ze seznamu přání na Facebooku, otevřeně mluví o všem se svými fanoušky. K dnešnímu dni její příspěvek sdílí téměř 35 000 lidí po celém světě.

Jejím největším snem je chodit po červeném koberci na BRIT Awards. Tím její seznam přání končí.

A my doufáme, že tato neskutečně odvážná dívka stihne vše, co si přeje! Má náš obrovský obdiv!


Přečtěte si také