Extrém

31. července 2015 15:15

redakce Prima Lajk

NEUVĚŘITELNÉ: Byl jsem model a zároveň bezdomovec! Módní svět není tak nablýskaný, jak se zdá

Zatímco vyrážel pravidelně na newyorský Fashion Week, bydlel dnes šestapadesátiletý Mark Reay na střeše jednoho manhattanského činžáku, jen při velkých bouřkách se mohl schovat do kamarádova bytu.

Bez střechy nad hlavou žil šest let. Během nich se objevil třeba v reklamě na parfém od Chanela nebo v jedné epizodě seriálu Sex ve městě. To všechno zvládal bez zázemí a se sprchou na veřejných toaletách. Nikdo o tom nevěděl, jen kamarád, na jehož střeše bydlel. I tak se snažil, aby ho na chodbě nepotkal, tím míň ostatní nájemníky newyorského domu.

Markova netradiční koupelna...

Asi byste nepoznali, že je Mark bezdomovec, kdybyste do něj narazili na ulici. Atraktivní muž se stříbrnými vlasy rozhodně nesplňuje představy, jaké máme o lidech bez domova. S modellingem začal už na vysoké a objel svět. Z Ameriky se vydal do největších módních center Evropy a zaměstnávaly ho značky jako Versace nebo Moschino. A i když z toho nebyly horentní sumy (za fotografie pro francouzský Vogue dostal jen 60 dolarů), bez problémů mu vystačily.

Jenže po návratu do New Yorku si nemohl dovolit byt a tak skončil v mládežnické ubytovně, odkud ho nakonec vyhnaly štěnice v matracích. Naskytla se mu příležitost přespat u kamaráda na střeše, vysoko nad ostatními domy. Tam na dalších šest let zůstal. Muselo mu stačit jen o málo víc než dva metry čtvereční prostoru, ke kterým se dostával po římse vysoko nad ulicí.

Kudy se dostával "domů"?

Výdělky z fotografování a malých rolí v seriálech mu vystačily na zdravotní pojištění, účty za mobil, zlevněné jídlo a měsíční poplatek za posilovnu, kde se mohl pořádně umýt a vyžehlit si oblečení. I tak si Mark na dobu strávenou bez střechy nad hlavou nestěžuje. Prý měl krásný výhled na celý Manhattan. Teď o jeho příběhu natočili dokument.

Sdílejte článek

Přečtěte si také