ODHALENO: Zkázu Titanicu nezpůsobil ledovec! Nové důkazy ukazují, že legendární loď se potopila z tohoto nečekaného důvodu!

Historická katastrofa se možná udála úplně jinak, než jsme si celou dobu mysleli!

O zkáze legendárního Titanicu už víme všichni snad od dětství a příčinu jeho zkázy bereme za hotovou věc. Za potopení tehdejší největší lodi světa může zkrátka ledovec a za umření Leonarda DiCapria ve slavném filmu zase Kate Winslet, která se nedokázala pořádně posunout. Jenže to vypadá, že alespoň v případě první tragédie bylo vše trochu jinak. Za jednu z nejslavnější lodních katastrof totiž podle nových důkazů nemůže ledovec, ale požár v trupu lodi!

S novými poznatky přišel novinář Sean Moloney, který zkoumal materiál týkající se katastrofy přes 30 let. A za pomoci velkého množství expertů přišel s nečekaným výsledkem. Příčinou potopení byl podle něho požár v přední části trupu, k němuž došlo ještě před vyplutím. O požáru ve skladu pohonných hmot se ví už dlouhou dobu, nikdy však nebyl této situaci přikládán valný význam. Oheň byl ovšem podle Seana tak rozsáhlý, že nenávratně poškodil část lodě. Jedná se přitom o tu část, do níž později narazil nechvalně proslulý ledovec.

„Odborníci došli k závěru, že pokud na ocel působí tak velká teplota jako při zmíněném požáru, tak je rázem křehčí a její odolnost se zmenší až o 75 procent,“ vysvětluje Sean. Poškození po požáru bylo prý tak enormní, že náraz ledovce do této slabé části už svým způsobem jen dokonal zkázu. Kdyby totiž bylo vše opraveno a ledovec narazil do nepoškozené části, k žádné tragédii by možná dojít nemuselo. „Ta loď s tímto poškozením nikdy neměla vyplout,“ dodává Sean. Potopení Titanicu, při němž zemřelo kolem 1 500 lidí, tak rázem dostává úplně jinou perspektivu. Pokud se jeho závěry potvrdí, budeme si už zkázu Titanicu pamatovat úplně jinak!


Přečtěte si také