Extrém

25. srpna 2015 15:53

Tereza Javorová

ODVAHA: Dívka s lupénkou se přestala stydět za to, jak vypadá. Svlékla se a svoje tělo hrdě vystavuje v bikinách!

Giorgia Lanuzza (24) celé dospívání prožívala strašlivá muka. Styděla se za svoje tělo a balila se do vrstev oblečení, aby nikdo neviděl, že trpí silnou lupénkou. Po letech skrývání a nenávidění vlastního těla si ale řekla "dost". Svoji skvrntou kůži teď hrdě ukazuje celému světu.

Dívka z Basingstoku začala nemocí trpět zhruba ve svých 13 letech, kdy ji zemřel milovaný otec. "Nemoc prý může spustit stres a špatná psychika. Když umřel táta, tak jsem byla absolutně na dně. Byli jsme si velmi blízcí a nemohla jsem se smířit s tím, že jsem ho ztratila. Můj svět se zhroutil," vypráví Giorgia.

Stav její kůže se postupně zhoršoval. "Na ulici se zastavovali lidé a zírali na mě. Odmítala jsem tak vycházet z domu a trpěla těžkými psychickými problémy." Svoje zanícené rudé svrny skrývala pod vrstvami oblečení a čím více se stresovala, tím bylo onecnění silnější a bolestnější.

Zlom nastal během jejího plánovaného šestiměsíčního pobytu v Thajsku. Teplé klimatické podmínky stav dívčiny kůže ještě zhoršil. "Bylo to nesnesitelné," vzpomíná Giorgia. Z Thajska se tak musela vrátil o několik měsíců dřív.

"V tu chvíli jsem si uvědomila, že takhle dál už to nejde. Musela jsem zkrátka najít způsob, jak se s nemocí naučit žít."

Pro Giorgii bylo hlavní začít mít ráda vlastní tělo. Poprvé v životě tak odhodila strach a svlékla se do plavek. "Dala jsem dohromady portfolio svých fotek v bikinách a v krátkém letním oblečení. Rudé skvrny jsem neretušovala a ani se je nesnažila skrývat. Jsem teď na ně hrdá! Připomínají mi, že jsem silná osobnost," dodává si odvahy mladá dívka.

Giorgia chce dokonce založit i facebookovou stránku, kam by i ostatní lidé s lupénkou mohli posílat své fotografie a posilovat si tak sebevědomí. "I když jsme jiní, jsme stále krásní," zastává se podobně postižených lidí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také