14. července 2014 09:50
Táňa SáblíkováOpalování je návykové jako heroin… jak poznat, že jste do toho spadli?
Posedlost opálenou pokožkou se stalo nedávno nemocí, kterou lékaři nazývají tanorexie. Pro lidi, které jí trpí, je ale opálení natolik důležité, že riskují další vážnou nemoc – rakovinu.
A ví to i Kate Mulvey. Je typickým příkladem toho, kdy je člověk závislý na opalování a bronzové pleti. Poté, co již párkrát za život zažila abstinenční příznaky kvůli nedostatku opalování, nenechává nic náhodě.
„Jednou se mi to stalo v 17 letech. A pak dvakrát, když mi bylo dvacet. Vzbudila jsem se s typickými příznaky pro chřipku a cítila jsem neuvěřitelnou bolest. Musela jsem si na ni vzít prášky,“ přiznala deníku DailyMail Kate. „Nemohla jsem se dočkat, až budu zpátky na pláži a budu se znovu opalovat!“
Těmto lidem navíc ani nevadí, že se při opalování můžou spálit, což se také děje. Navíc slunění je nebezpečné i kvůli rakovině kůže. Zhoubné melanomy jsou například v Británii diagnostikovány u 1550 lidí každý rok.
Ale to není jediný, i když ten nejvážnější důsledek. Sluníčko totiž pleť a kůži vysušuje, čímž vznikají vrásky. Ale ani to Kate prostě nezastaví. „Opaluji se, kdykoliv to je jen možné. Přes zimu chodím do solárka a v létě se opaluji kdekoliv. Kašlu na důsledky. A když léto skončí, začínám počítat dny, kdy si v zimě zaplatím dovolenou v teple,“ dodala Kate.
Kate je na opalování závislá. Foto: facebook
Kate se opaluje kdykoliv a kdekoliv. Foto: facebook
Mohlo by vás zajímat: