Extrém

26. dubna 2015 19:41

Tereza Javorová

PACH ZE ZÁHROBÍ: Žena vytvořila parfém, který voní stejně jako její zemřelý otec

Znovu ucítit vůni milovného člověka, který však už není mezi živými, je nyní díky Francouzce Katii Apalategui možné! Po ztrátě otce vytvořila pro svoji truchlící matku parfém, který voní přesně jako on.

S bolestivou ztrátou manžela se Katiina matka vyrovnávala tak, že čichala k polštáři, na kterém její muž spával. To inspirovalo její dceru, která se rozhodla ulehčit odchod blízkých i jiným rodinám. O sedm let později se spojila s francouzskou univerzitou Havre, jejíž vědci vyvinouli techniku, co dokáže reprodukovat lidský pach. Díky tomu mohly Katia se svojí matkou znovu ucítit vůni milovaného otce a manžela. Obě truchlící pak založily dobře výnosný byznys.

Vzpomínka za 15 tisíc korun

"Obcházíme smuteční místnosti a nabízíme tuhle službu, která by mohla rodinám pomoci vyrovnat se s bolestivou ztrátou," řiká Katia. A o zákazníky nemají nouze. I přes to, že malá lahvička na míru vytvořené vůně stojí 560 euro, tedy asi 15 tisíc korun. "Vazba mezi vůní a pamětí je velmi silná a díky vůni si rodiny mohou lépe vybavit zesnulého blízkého," vysvětluje Katia.

A jak se vlastně lidský pach reprodukuje a jak dlouho to trvá? "Čtyři dny. Vezmeme kusy oblečení dotyčného, extrahujeme zhruba stovku pachových molekul, které pak zrekonstruujeme," prozrazuje tajemství výroby úspěšná byznysmanka.

Sdílejte článek
Štítky rodina vůně manželé ztráta parfémy parfém vůně Havre

Přečtěte si také