Extrém

13. února 2015 08:50

Táňa Sáblíková

Pátek třináctého: Čeho všeho se lidé bojí?

Pověr, které přinášejí smůlu, existuje opravdu hodně a patří mezi ně právě i pátek třináctého. Lidé tento den považují za nešťastný. Z čeho ale mají lidé největší strach?

Lidé jsou pověrčiví od pradávna a předávají si legendy a strachy z generace na generaci. A jaké jsou největší pověry, kterých se lidstvo bojí?

1. Černá kočka

Nejčastější pověra, které věří naprostá většina lidí. Pokud vám přejde černá kočka přes cestu a vy její trajektorii přetnete jako první, budete mít smůlu. Lidé si tak raději zvolí okliku, aby se tomuto místu vyhnuli, nebo počkají, než projde někdo jiný, kdo o černé kočce neví.

2. Rozbité zrcadlo

Střepy přinášejí smůlu, a to na dlouhých sedm let! Takže na zrcadla opravdu velký pozor!

3. Rozsypaná sůl

Rozsypaná sůl znamená nepříjemnosti, a to i když to je jen pár zrníček. Smůla se v tomto případě dá zahnat tím, že se špetka soli hodí přes levé rameno.

4. Číslo 13

Třináctka je prý nešťastná, a to až do takové míry, že v některých hotelech prostě nenajdete pokoj číslo 13 nebo třinácté patro. A i některá letadla nemají řadu číslo 13!

5. Chůze pod žebříkem

Až půjdete po ulici, dejte pozor na žebříky, podejít pod nějakým prý přináší smůlu. Věří tomu hlavně v zemích, kde se mluví anglicky.

6. Podmetení

Holky, zvednete jenom nohy, aby pod vámi maminka jen podmetla? To děláte špatně, protože se podle pověry nevdáte!

7. Spatřit nevěstu

Když ženich spatří nevěstu oblečenou do svatebních šatů, přináší to smůlu do manželství.

A kde se vlastně pověra na pátek třináctého vzala?

Historické kořeny má pověra údajně kvůli událostem pátku 13. října 1307. Francouzský král Filip IV. Sličný začal s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od toho dne templáři považovali pátek třináctého za nešťastný den.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky kočka sůl zrcadlo pověra žebřík smůla Filip IV. Sličný Řád templářů sůl

Přečtěte si také