Extrém

31. července 2015 23:13

Tereza Javorová

POSEDLÁ BRONZEM: V 16 letech jí rodiče koupili solárium. Teď má rakovinu kůže

Lisa Guthrie (33) chtěla být vždy opálená. Proto jí rodiče v jejích šestnácti letech koupili solárium, ve kterém trávila hodinu denně. Na těle se jí sice objevovalo stále více mateřských znamének, ale Lisa tomu nevěnovala pozornost. Až doteď. Má rakovinu kůže.

"Byla jsem posedlá opálením. V soláriu jsem místo maximálních dvaceti minut trávila hodinu denně. Po škole jsem si v něm vždy na chvíli zdřímla," vypráví matka dvou dětí.

Po porodu se musela sice domácího solária vzdát, ale i tak stále navštěvovala kosmetické salony a hojně využívala jejich solária. V létě pak trávila každou volnou minutu na slunci a schválně nepoužívala opalovací krém, nebo alespoň ten s nejnižším faktorem. "Když jsem nastoupila do práce, většinou jsem končila ve dvě hodiny odpoledne a pak jsem dlouhé hodiny seděla na zahradě a opékala se."

Nezodpovědné chování ale Lisu dohnalo. "Na kůži jsem měla stále více mateřských znamének a občas jsem si nechala nějaké odstranit. Test na rakovinu vždy vyšel negativně, tak jsem to neřešila a opalovala se dál."

Jednou ale testy dopadly jinak. "Na doporučení dermatologa jsem si nechala odstranit další dvě znaménka. Poslali je na přezkoumání, protože se jim nezdála jejich barva. Zarazilo mě to, ale nijak jsem se nestrachovala."

Za pár týdnů ale zazvonil telefon. "Zdravotní sestra mi řekla, ať se naléhavě dostavím do ordinace. Najednou mi to seplo," vypráví Lisa.

"Zhroutila jsem se. Začala jsem manželovi plakat, že mám určitě rakovinu kůže. Bohužel to byla pravda."

Lisin život se obrátil naruby. Podstoupila náročnou léčbu a teď solária a ostré slunce nechce ani vidět. "Byla jsem neskutečně hloupá. Chtěla bych všechny varovat, aby neudělali stejnou chybu jako já a raději si nechali udělat samoopalovací nástřik."

SunTan1 - Obrázek 1

Sdílejte článek

Přečtěte si také