Extrém

2. září 2014 14:17

redakce Prima Lajk

Pozor! Šílená zpráva: Některé náramky Loom bands způsobují rakovinu. Máte se bát?

Miliardy gumiček zaplavily celý svět. Pestrobarevné Loom bands možná vyrábíte vy, kamarádi, sourozenci... nebo vaše děti. Motá je kdekdo! Teď se ovšem objevila znepokojivá informace o souvislosti Loom bands s rakovinou. Je důvod k opodstatněným obavám?

Britská televizní stanice BBC přinesla informaci, že jeden z největších prodejců hraček pro děti The Enterteiner prodával gumičky, ve kterých byla pětsetkrát překročena povolená hranice karcinogenních ftalátů. Testem reagovala televize na zprávy v deníku The Independent.

Tak vysoké hodnoty vykázal jen jeden výrobek z dvaadevadesáti testovaných obchodů v Británii.

Je něco takového možné také u výrobků zakoupených v České republice? Normy Evropské unie pro dětské hračky povolují ftaláty pouze v množství 0,1 %.

Pokud chcete absolutní jistotu, pak prověřené a neškodné výrobky určitě nesou logo European CE mark.

Na to, jak se konkrétně gumičky na Loom bands u nás testují, se redakce Prima-Style.cz zeptala České obchodní inspekce. Tady je odpověď jejího mluvčího Jiřího Frölicha: "Nedávno právě v souvislosti s informacemi ze zahraničí o možné závadnosti gumiček od Loom bands provedla Arnika odborné testy tohoto produktu v certifikované laboratoři a vzhledem k tomu, že neodhalila žádné sady gumiček Loom bands s nadlimitním množstvím těžkých kovů nebo PVC, Česká obchodní inspekce nebude podnikat žádné mimořádné opatření. Šlo však o první fázi měření, počkáme ještě na konečné výsledky testů. Pokud by však Arnika a nebo kdokoli jiný měl podezření na závadnost gumiček Loom bands, nechť podá podnět přes e-podatelnu na stránkách www.coi.cz a my podnět posoudíme a zvážíme další postup."

Loom bands uvedl do života malajsijský imigrant v USA Cheong Choon v roce 2011. Dnes jde o miliardový byznys, ale první krabičky rozesílal se svou manželkou z domova.

Sdílejte článek

Přečtěte si také