Extrém

21. prosince 2017 13:30

redakce Prima Lajk

PŘÍBĚH: Modelce museli amputovat nohu, protože v sobě měla příliš dlouho tampon. Teď přijde i o druhou. Proč?

Jestli jste o tomhle nebezpečném syndromu ještě neslyšeli, čtěte pozorně.

Modelka, která přišla o nohu kvůli syndromu toxického šoku, který byl způsoben tím, že měla příliš dlouho zavedený tampon, prozradila, že jí budou muset amputovat i druhou nohu. Od té doby, co 29leté Lauren Wasser museli v roce 2012 amputovat nohu, využila svůj boj a zkušenosti k tomu, aby inspirovala ostatní, stala taky herečkou a aktivistkou. Navzdory doporučením lékařů se Lauren rozhodla, že levou nohu zachrání a nenechá si ji vzít, přestože hrozilo, že u ní kvůli tomu dojde ke zdravotním komplikacím.

Za to, že přišla o nohu, může tzv. syndrom toxického šoku. Jedná se o vzácný, ale život ohrožující stav způsobený vniknutím bakterií do těla, kde uvolňují škodlivé toxiny. Přestože je často spojován s užíváním menstruačních tamponů, netýká se pouze žen – může postihnout každého bez ohledu na pohlaví a věk. Průběh tohoto stavu se rychle zhoršuje a může skončit až smrtí, pokud nedojde k okamžité pomoci. Je-li ale včas diagnostikováno a léčeno, většina lidí se zcela uzdraví.

U Lauren se začaly příznaky objevovat pozvolna. Jednoho dne se cítila velmi nemocně a předpokládala, že má chřipku. Příští den už spěchala do nemocnice se 41stupňovými horečkami. Přišla doslova 10 minut před smrtí. Její orgány kolabovaly a postihl ji srdeční záchvat. Až lékaři na infekčním oddělení ihned odhalili, že byl na vině tampon, uvedli ji do umělého spánku a udržovali ji při životě. A tehdy slyšela lékaře, jak mluví o nutné amputaci její pravé nohy. Byla totiž napadena infekcí a ohrožovala Lauren na životě. Doktoři jí chtěli uříznout i nohu levou, jejíž chodidlo bylo taktéž infikované, především prsty a pata. Šance, že bude zase schopná chodit a noha bude funkční, byla 50 na 50. Lauren však v sobě i díky víře v Boha našla sílu, amputaci odmítla a rozhodla se bojovat.

Od té doby, co přežila neskutečné utrpení, se Lauren potýká s nesnesitelnou bolestí své levé nohy, kterou označila za otevřený vřed bez paty a prstů. Téměř šest let po její první amputaci teď oznámila, že i ta druhá je nevyhnutelná. Nakonec tedy o svou levou nohu přijde. Přesto se jako šťastná přeživší ataku syndromu toxického šoku věnuje informování žen o nebezpečích, která mohou tampony představovat, a zachránit je tak před podobným osudem, jaký čekal ji samotnou. Přejeme hodně štěstí.

Sdílejte článek
Štítky amputace modelky tampon

Přečtěte si také