Extrém

18. listopadu 2016 14:47

redakce Prima Lajk

PŘÍBĚH: Umírající dívka vyhrála u soudu právo na své zmrazení! Doufá, že ji za několik let oživí!

Dospívající teenagerka si chtěla splnit poslední přání. Rozhodl ovšem v tomto případě soud správně?

Neobvyklý případ musel řešit britský vrchní soud. Čtrnáctiletá dívka bojující se zákeřnou rakovinou se zde domáhala práva o to, aby mohlo být její tělo zmrazeno. Doufala totiž, že jednou bude rozmrazeno a ona bude díky již nalezenému léku na rakovinu žít. K soudu se případ dostal kvůli sporu rozvedených rodičů. Zatímco maminka chtěla přání dcery splnit, otec byl razantně proti. Soud dal ale nakonec za pravdu dívce, která několik dní nato zemřela a byla ihned zmrazena.

Soudce Petera Jacksona k překvapivému rozsudku přiměla až návštěva u umírající dívky. Musel ocenit snahu a sílu, s jakou se vyrovnává se svým osudem. Zároveň ovšem při soudu dodal, že nerozhodoval o správnosti zmrazení těla neboli kryoniky, ale o tom, jak se má následně naložit s jejím tělem. A to i přesto, že šance na její vytoužené oživení jsou prakticky minimální. Kryoprezervace je totiž ve skutečnosti nezvratný proces a zmrazený člověk se už nedá oživit. Zastánci tohoto kroku ale věří, že to v budoucnosti bude možné.

Dívčino tělo je nyní skladováno ve Spojených státech, kde mají pro její zmrazení potřebné zařízení. Za tento proces zde ovšem její nejbližší údajně zaplatí v přepočtu přes milion korun. Neuvěřitelný příběh již zesnulé puberťačky se pak dostal do médií až nyní a vzbuzuje velké vášně. Rozhodl podle vás soud správně?

Sdílejte článek
Štítky rakovina soud právo USA Peter Jackson Vrchní soud rakovina

Přečtěte si také