Extrém

2. dubna 2015 13:39

Lucie Průchová

Příběh ze života: Rakovina jí ukradla šanci stát se matkou, dítě jí porodila švagrová

Příběh ze života: Rakovina jí ukradla šanci stát se matkou, dítě jí porodila švagrová

Natalie Carney a Adam Burton spolu byli pouhé tři měsíce, když se přišlo na to, že je Natalie vážně nemocná a kvůli tomuto onemocnění nebude moci nikdy porodit své vlastní dítě. Bylo jí totiž řečeno, že po zákroku, který jí sice zachrání život, bude neplodná.

Natalie musela podstoupit čtyřhodinovou radikální hysterektomii, při níž jí byl odstraněn nejen děložní čípek, ale bohužel i děloha. Naštěstí byli chirurgové schopni zachránit její vaječníky, aby jí mohla být odebrána vajíčka. Ale další testy odhalily, že se rakovina rozšířila do jejích lymfatických uzlin a bude potřeba podstoupit chemoterapii a radioterapii, které by její vajíčka zničily a ona už by byla zcela neplodná.

„Jedinou možností tedy bylo nechat zmrazit má vajíčka před zahájením léčby. Byl to závod s časem, protože jsem na to měla jen měsíc,“ říká Natalie. „Můj život byl v ohrožení. Lékaři nám vysvětlili, že mnohem vyšší úspěšnost by byla, kdyby byla moje vajíčka oplodněna ještě před zmrazením, než když se zmrazí samotné vajíčko. Rozhodnutí tedy bylo vlastně na mém příteli. Řekla jsem mu, že bych moc chtěla, abychom to udělali, ale že pochopím, kdyby nechtěl a dokonce bych mu nezazlívala, kdyby ode mě odešel. Ale Adam mě objal a řekl: „Ne, já nechci odejít a chci mít s tebou děti.“

Podstoupili tedy příslušné zákroky, při kterých se lékařům podařilo vytvořit tři embrya – jejich potenciální biologické děti, která byla zmrazena a čekala na náhradní matku, díky níž by se dostala na svět.

Nejkrásnější gesto, jaké je mohlo potkat, udělala Adamova sestra Jaki, maminka dvou dětí, která přišla s návrhem stát se náhradní matkou pro jejich dítě.

"Viděla jsem, že Adam a Natalie si prošli peklem, když jí byla diagnostikována rakovina a lékaři jim oznámili, že vlastní dítě nikdy mít nebudou. Bylo to opravdu srdcervoucí, dívat se na ně, jak jsou zoufalí. Věděla jsem, že jim musím pomoci,“ uvedla Jaki. „Znamenalo by to, že bych měla být vlastně těhotná se svým bratrem, ale říkala jsem si, že o tom nesmím takhle přemýšlet, že tohle není důležité!“

„Moje sestra nám vlastně obětovala rok svého života, ale to je pro ni typické. Vždy myslela jako první na ostatní lidi a až pak na sebe,“ dodal Adam.

Jaki se svým bratrem Adamem

Trvalo rok, než bylo vše vyřízené a náhradní matka prošla všemi vyšetřeními. V loňském roce byla dvě z embryí rozmrazena.

„Čekala jsem na telefonu celé dopoledne, a když klinika volala a řekli nám, že obě jsou životaschopná, strašně jsem se rozplakala. Byla to ta nejlepší zpráva v mém životě,“ vzpomíná Natalie.

Později toho dne byla obě embrya implantována do Jaki. Po týdnu si zkoušela udělat test a byl pozitivní.

„Koupili jsme 30 testů a všechny jsem je vyzkoušela, nemohla jsem tomu uvěřit, že bychom měli tolik štěstí.“

Těhotenství proběhlo bez komplikací. Ve dvacátém týdnu bylo jasné, že se uchytilo jedno vajíčko a na ultrazvuku se ukázalo, že by to měl být chlapeček.

Krátce poté mohla Natalie pocítit, jak její dítě poprvé kope. „Seděla vedle mě, chytila jsem ji za ruku a položila ji na své bříško a Natalie řekla: ´Dobrý den, děťátko, maminka je tady´,“ dodává Jaki.

U porodu byli samozřejmě všichni.

„Rodila jsem do vody a Natalie byla v bazénku se mnou. Ona ho vlastně vytáhla ven, takže byla první, kdo ho držel. Všichni jsme plakali. Byl to takový zvláštní okamžik. Byla jsem na sebe pyšná, protože jsem jim pomohla dosáhnout jejich snu.“

Po všech kontrolách, kdy se prokázalo, že je chlapeček v pořádku, si Natalie a Adam odnesli svého syna, kterému dali jméno Aiden, domů z nemocnice a Jaki už byla nedočkavá, až se vrátí zpět ke svému vlastnímu životu a svým dvěma dětem. „Byla jsem zpět, kde jsem chtěla být, a Aiden byl tam, kam patřil – u své maminky a táty.“

Pár, který nyní žije ve stejné ulici jako Jaki, dal Aidenovi prostřední jméno Jack, na počest jeho výjimečné tety, bez které by se svět nedostal.

Sdílejte článek
Štítky vejce embryo hlasování náhradní mateřství vejce Maxwell Atoms

Přečtěte si také