Extrém

25. června 2015 14:49

redakce Prima Lajk

Proč vám rudnou oči v bazénu? Z chloru to není, ale kvůli něčemu mnohem horšímu...

Za rudnutí očí může chlorovaná voda - další pravda, která padla.

Pokud jste až doteď chodili na veřejná koupaliště bez plavecký brýlí, pak si to možná rozmyslíte. Za zarudlé oči totiž podle nové studie amerického Centers fod Disease Control and Prevention (CDC) nemůže chlor, ale to žluté, co občas někdo upustí do vody. Ano, myslíme moč, neboli čúránky.

Chlor, kterým se voda dezinfikuje, totiž nezlikviduje všechny tělesné nečistoty okamžitě. "Chlor se naváže na všechny tělesné výměšky, které se snaží zlikvidovat, a spolu s nimi tvoří chemické iritanty - dráždivou sloučeninu. A ta nás štípe v očích. Je to chlor navázaný na moč a pot," vysvětlit jeden z šéfů výzkumu Michael J. Beach.

Vzniklé sloučeniny se jmenují chloraminy a způsobují například i to, že se nám v blízkosti bazénů špatně dýchá. Dráždí totiž i plíce. Některé chloraminy vznikají i při čištění pitné vody, ale ty jsou trošku jiné než ty z ucíknutí v bazénu.

Chlor si neporadí se všemi nečistotami ve vodě okamžitě. Třeba parazit Criptosporidium, způsobující průjem, může v bazénu zůstat až deset dní. Známá bakterie E.coli je kompletně zneutralizovaná během minuty.

Tak co, máte strach z příští návštěvy bazénu? Odborníci ujišťují, že drtivá většina rizik odpadne, když se všichni před návštěvou bazénu pořádně vysprchují s použitím mýdla - hlavně v oblasti konečníku.

Jenže co když je bazén plný děcek?

Sdílejte článek
Štítky moč bazén Centers for Disease Control and Prevention chlor plavecký bazén

Přečtěte si také