Extrém

29. ledna 2015 09:42

Lucie Průchová

Rejnoci mají křídla a létají? Ano, máme důkaz!

Máte pocit, že vidíte Batmana, který právě vyletěl z vody? Ale kdepak, je to rejnok. A co je vlastně takový rejnok zač? Co o tomto vodním živočichu vlastně víme?

Rejnoci (Batoidea) jsou nadřád příčnoústých paryb, zahrnující přes 500 druhů zařazených ve 13 čeledích. Jako rejnoci se také označují zástupci řádu Rajiformes, tedy praví rejnoci. Všichni jsou blízce příbuzní žralokům.

Opravdu nádherný zážitek... Vidět rejnoka a ještě k tomu v "letu"

Rejnoci mají kosočtverečné zploštělé tělo, což jim umožňuje splynout se dnem, číhat na kořist a ukrýt se před dravci. Některé druhy (parejnok elektrický, rejnok ostnatý) jsou schopny vydávat silné elektrické výboje – jejich elektroplaxy fungují jako fyziologický elektrický zdroj. Jiné druhy jsou vybaveny jedovým ostnem. Jejich párové ploutve srůstají a tvoří lem těla, hřbetní ocasní ploutve zakrňují. Zašpičatělý okraj prsních ploutví tvoří křídla, ocas některých druhů je protažen v bičíkovitý výběžek. Na spodní straně těla je 5 žaberních štěrbin, čichové jamky a ústa.

Avšak ne všichni rejnoci mají takovou stavbu těla, výjimku tvoří pilouni a zástupci čeledě pilohřbetkovití. (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rejnoci)

Další články:

Sdílejte článek
Štítky Batman křídlo Ploutev elektrický