Extrém

12. listopadu 2014 10:50

Táňa Sáblíková

Rodiče, pozor na přípravky do myček. Děti si je pletou se sladkostmi!

Být rodičem je opravdu náročné a kdo to nezažil, nemůže nikoho kritizovat. Zvlášť když se stane dítěti nějaká nehoda z nepozornosti. Některé ale bývají opravdu závažné. A může za to barevnost kapslí do myček, které v sobě mají barevný obsah!

Děti si totiž tyto kapsle pletou se sladkostmi a jedí je! A není to jen jeden případ ze sta, podle dat ze zahraničí je každý den do nemocnice převezeno s touto diagnózou minimálně jedno dítě! Kapsle totiž obsahují směs chemických látek, jejichž konzumace bez lékařské pomoci může mít fatální důsledky!

Děti nejčastěji kapsle polykají a v žaludku jim hrozí vážné vnitřní popáleniny, poleptání a také otoky. Pokud poruší obal ještě před samotným spolknutím, může se jim tekutina dostat do očí. Během období od května 2009 a července 2012 bylo léčeno na otravu detergentem více než 1486 malých pacientů, většinou pod věkovou hranicí pěti let!

A jaké jsou symptomy, které děti vykazovaly? Kašel, dušení, ospalost, bolest nebo zarudnutí očí. U některých případů musí být dítě intubováno a musí dýchat za pomoci přístroje, dokud otok neustoupí. Každoročně se celosvětově minimálně s podezřením na otravu kapslemi do nemocnice dostane okolo 30 000 dětí!

„Kapsle mycích prostředků jsou malé, barevné a můžou vypadat jako bonbony nebo malé džusíky," řekl Marcel Casavant, spoluautor studie a ředitel toxikologického střediska Central Ohio. „Může to trvat jen několik sekund, aby děti vzaly kapsle, otevřely je a spolkly toxické chemikálie, které obsahují, nebo si chemikálie daly do očí," varuje na závěr.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také