Extrém

14. července 2015 13:57

Lenka Zajícová

Rus podstoupí transplantaci hlavy, přestože ho lékaři varují, že ji nepřežije

Počítačový programátor Valery Spiridonov se rozhodl, že podstoupí transplantaci hlavy. Jelikož trpí nevyléčitelnou chorobou způsobující atrofii svalstva. Lékaři po celém světě ho varují, že úspěšnost je nulová.

Operace by měla proběhnout v roce 2017 a povede ji newyorský neurochirurg Sergio Canavero. Valery Spiridonov, který již od narození trpí Werdnig-Hoffmanovou chorobou, věří, že právě on bude prvním úspěšným případem transplantace hlavy, a zapíše se tak do historie. Doktor Canavero s pacientem zatím komunikuje pouze přes Skype. Přestože se zatím osobně nepoznali, mladý Rus již nyní chodí na testy, aby byl na zákrok připraven.

Operace by měla stát 9 miliónu dolarů a Canavera ani neodradil fakt, že doposud nebyla žádná transplantace hlavy úspěšná. Jeho kolegové o něm dokonce mluví jako o bláznovi. Podle Canavera je k zákroku zapotřební tělo dárce, který zemřel na mozkovou smrt. Obě hlavy by se oddělily ve stejnou chvíli pacientova hlava se pak připevnila za pomoci polyethylenglykolu. Pacient by následně zůstal čtyři týdny v kómatu, než se tkáň zahojí.

Sdílejte článek
Štítky nemoc transplantace lékař Skype Sergio Canavero Rusové pacient Valerij Fjodorovič Spiridonov

Přečtěte si také