Extrém

7. ledna 2015 12:50

Ivana Nádvorníková

Smáli se Mohamedovi... a přišel útok! Teroristi zabili 12 lidí! AKTUALIZUJEME!

Ve Francii je dnes velké pozdvižení. Paříž se stala terčem teroristického útoku. Redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, která si s oblibou brala na paškál islamisty, naposled proroka Mohameda, napadli dnes těsně před polednem teroristé v kuklách.

Výsledek? Podle neoficiálních zpráv a agentury Reauters to bylo nejméně 12 mrtvých s tím, že 10 z nich zemřelo přímo v redakci, kde měli novináři právě poradu. Jedním z mrtvých je i muslimský policista. Oficiálně policie ale připustila jen jednoho mrtvého. Šéfredaktor týdeníku byl prý v hledáčku Al-Káidy, která za útokem stojí, již delší dobu a měl také proto policenjní ochranu.

Francie vyhlásila nejvyšší stupeň útoku a prezident prohlásil pro média, že se bezpochyby jedná o teroristický útok. Útočníci byli dva až tři a podle svědků se spolu bavili arabsky.

Teroristé jsou momentálně na útěku a jsou ozbrojeni kalašnikovy. Během přestřelky s policisty bylo vypáleno nejméně 30 ran a slyšet byl i jeden výbuch. Stíhání obou teroristů se teď věnuje 3000 francouzských policistů.

Na místo činu se ihned dostavila také francouzská ministryně spravedlnosti C.Taubiry a chvíli po ní i francouzský prezident François Hollande. Odpoledne před synagogou explodovalo auto. Zatím není jasné, jestli výbuch souvisí s poledním teroristickým útokem.

Jak to probíhalo?Teroristé vtrhli do redakce, kde právě probíhala porada celého týmu chvíli před polednem. Jednotlivé členy redakce vyvolávali podle jmen a postupně je před očima ostatních jednoho po druhém podle islámského práva popravili. „Raději zemřu, než abych musel klečet na kolenou,“ prohlásil prý šéfredaktor Stéphane Charbonnier.

Večerní pieta za zavražděnéOd 19.00 probíhá v Paříži pietní shromáždění za 12 zavražděných. Lidé, kterých jsou v ulicích tisícovky, jsou nejen smutní, ale také rozhorčeni nad narušením svobody slova.

Francouzský prezident vyhlásil na zítřejší den národní smutek. Podle prezidenta se jednalo nejen o útok na demokracii, ale také na Francii samotnou.

Kdo jsou teroristé?Dva ze tří střelců (údajně 18, 32 a 34 let) mají podle policie francouzské občanství. Jde o dva bratry, třetí muž údajně nemá stálé bydliště.

Teroristický útok na pařížské vydavatelství - podívejte se, jak to tam vypadalo

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také