Extrém

18. května 2015 15:52

Tereza Javorová

Spěte! Takhle neuvěřitelně se změní váš obličej, když budete spát místo 8 hodin jen 6

Vsázíte ráno na silnou kávu a dobrý make-up s nadějí, že na vás nevyspání nikdo nepozná? Omyl. Ubrané hodiny spánku se drasticky podepíšou ve vašem obličeji.

„Natahovala jsem se pro sklenici s rajčatovou omáčkou, abych jako každé ráno dětem připravila oběd, který si později sní. Cítila jsem ale, jak jsem nemotorná a nepozorná. Sklenice mi vyklouzla z ruky a rozříštila se po celé kuchyni," vypráví šestačtyřicetiletá Sarah Chalmers o začátku zajímavého experimetu.

Jako dobrovolnice se zúčastnila studie Školy spánku v Londýně, která zkoumá dopady nevyspalosti na lidské tělo. První noc experimentu měla Sarah spát jen čtyři hodiny. Tři dny poté spala normálně, ale pak mohla spát už jen šest hodin denně. „Cítila jsem se příšerně unavená a malátná. Více jsem zapomínala, byla jsem přecitlivělá, nemotorná a slabá. Rozhodně jsem taky vypadala o dost starší! Ty kruhy pod očima, póry na kůži a šedá pleť byly strašné," vzpomíná Sarah.

Spánek jako nový anti-aging

Odborníci její nepříjemné zkušenosti vysvětlují. „Nedostatek spánku má pro tělo podobný dopad, jako kdybyste jezdili autem pořád přes výmoly. Ihned to na autě nepoznáte, ale s každým dalším výmolem se více a více poškozuje, až přestane jet úplně," připodobňuje nebezpečí nedostatku spánku fyziolog a zakladatel Školy spánku Guy Meadows.

Podle něj se ne nadarmo říká, že jste se "vyspali do krásy či dorůžova". „Mezi kvalitou spánku a mladistvým vzhledem je úzký vztah. Kvalita a množství spánku hraje v procesu stárnutí významnou roli."

Kosmetická dermatoložka Anita Sturnham jeho hypotézu potvrzuje: „Nedostatek spánku může vést k šedé, mrtvě vypadající pleti, ke zhoršení vrásek, oteklým očím a tmavým kruhům pod očima. Když nemáte dostatek spánku, ve vašem těle se zvyšuje hladina kortizolu, který štěpí kolagen a elastin kůže, proteinových vláken, které udržují pokožku hladkou a dávají jí její elasticitu."

No, podívejte se sami, jak Sarah dopadla.

Sdílejte článek
Štítky Londýn spánek krása kůže pleť vzhled sklenice

Přečtěte si také