Extrém

10. července 2015 11:42

northstone

Tohle VIDEO vám procvičí mozek: Barevné halucinace bez drog! Zkuste na sobě zajímavý experiment

Možná už jste slyšeli o jevu, který se jmenuje Fechnerův efekt. V zásadě jde o to, že za pomoci černobílé optické iluze obelstíte vlastní mozek a vidíte barvy tam, kde nejsou. Nyní se našel umělec, který dokázal tuto metodu zpracovat do opravdu působivého videa.

Celý trik spočívá v rychlých proměnách černých a bílých optických vjemů, kdy po čase začnete vnímat barevná spektra, která ovšem ve skutečnosti vytvářejí dojem, že jsou tvary a obrázky nějak zabarvené. Vědci tak dokazují, že vnímání barvy je pouze mentální projekcí a ve skutečnosti existuje pouze spektrum na stupnici černá–šedá–bílá. Ostatní je pouze konstrukcí lidské mysli.

Této teorie se chytil kalifornský umělec Kenneth Morehouse ve svém novém projektu nazvaném Zebra Rainbow, tedy Zebří duha. Za pomoci specifických struktur a rytmů kombinuje Fechnerův efekt a různé tvary tak, že najednou vidíte například banán žlutě, i když nic žlutého nesledujete. Tvůrce doporučuje se dívat na video v potemnělé místnosti a na celé obrazovce, aby iluze dokonale vynikla. Pokud však trpíte epilepsií nebo jste citliví na mihotavé záblesky světla, raději se do experimentu nepouštějte.

Sdílejte článek