Extrém

23. června 2015 11:55

Tereza Javorová

Tříletá holčička se stala terčem rasistických útoků, když se převlékla za princeznu Elsu. „Nebyla černá,“ křičeli na ni

Tříletá Samara Muir se karnevalového dne v rodném australském Melbourne nemohla dočkat. Převlékla se za svoji nejoblíbenější pohádkovou postavu, královnu Elsu z filmu Ledové království, ale z dětské akce odcházela s brekem. Stala se totiž terčem rasistických útoků.

„Stáli jsme ve frontě na Disney akci pro děti a moje dcera už měla na sobě kostým královny Elsy. Moc se těšila. Když v tom se žena asi v mém věku otočila a posměšně Samaře řekla: Nechápu, proč jsi oblečená jako královna Elsa, vždyť ta není černá!" vzpomíná rozčilená matka Samary Rachel Muir.

Její rodina patří k původnímu domorodému obyvatelstvu Austrálie, které má snědou pleť. „Šokovaná jejím ohavným komentářem jsem se ženy zeptala, co to mělo znamenat, ale její dcera se jen otočila na Samaru, udělala znechucený obličej a vmetla jí do tváře: Jsi černá a černá je ošklivá."

Malá Samara se rozplakala. Nenávistné reakce ji tak ranily, že odmítla jít pak i do tanečního kroužku domorodých tanců, který ji jinak velmi baví. Když se jí matka zeptala, proč tam nechce jít, odpověděla: „Protože jsem černá."

„Nemůžu uvěřit, že se to stalo. Žijeme v kosmopolitním a multikulturním městě Melbourne a ve frontě na Disney karneval stály různé děti různých ras. Schytala to jen moje dcera, která je z toho velmi nešťastná."

Celá záležitost ale bude mít snad happy end jak z pohádky. Matka se s otřesným zážitkem svěřila médiím, která se malé Samary okamžitě zastala. Místní australský list The Courier ji otiskl na titulní straně s titulkem Celosvětové objetí pro Samaru a holčička byla i s matkou pozvaná na rozhovor do televize. Skrze svoji rasistickou zkušenost upozorňují na fakt, že rasistické názory pocházejí z rodiny a výchovy a v 21. století už rozhodně nemají ve společnosti místo.

Sdílejte článek
Štítky Austrálie fronta Melbourne Disney Walt Disney Elsa terč Samara The Courier-Mail

Přečtěte si také