Extrém

23. června 2015 15:54

Barbora Koukalová

Troufli byste si tady strávit noc? Nejděsivější kostel se nachází v Česku a chrání ho desítky duchů!

Jestli nemáte plány na zajímavý výlet, jeďte do obce Luková. V kostele sv. Jiří totiž na vás čeká něco, co by se hodilo akorát do hororů. Uvnitř je procesí děsivých duchů a málokdo ví, co to má vlastně znamenat.

Záznam o kostelu sv. Jiří v obci Luková pochází dokonce už ze 14. století, takže si dokážete domyslet, o jakou památku se asi jedná a že by bylo škoda, kdyby už nestála.

Jenže rozpadajících se kostelů je na území Česka hodně a peněz na jejich opravu málo. Stát se sice snaží, seč to jde, ovšem bez dobrovolníků se toho dá málo zachránit.

Přesně i z toho důvodu – přitáhnout návštěvníky a doslova udržet kostel v Lukové nad vodou – vznikla i tato instalace studenta sochařství Jakuba Hadravy, který použil sádrové odlitky jako duchy věřících.

Výsledek, přestože teprve dva roky starý, je natolik ohromující, že o strašidelném kostele se mluví i za hranicemi a "oživení" kostela přináší výsledek – je totiž o něj velký turistický zájem.

Návštěvníci se jen mohou dohadovat, koho vlastně procesí duchů představuje, podle jedné z obecně rozšířených teorií jsou to modlící se duše sudetských věřících, kteří v Lukové žili před 2. světovou válkou a pak byli z obce vyhnáni.

Do některých odlitků Hadrava zakomponoval i fluorescenční světlo, takže postavy v noci v tmavém kostele až nadpřirozeně září. Naštěstí se ale kostel na noc zamyká. Možná raději preventivě. Strávit tam noc v podobné společnosti není zážitek pro každého.

Sdílejte článek

Přečtěte si také