Extrém

29. července 2014 13:50

Táňa Sáblíková

Trpíte prokrastinací? Skončete s ní!

Moderní zhouba současnosti. Proč věci, které mám jako povinnosti, dělat hned, když mám času dost a na práci je spousta daleko zábavnějších věcí?

Taky se vám stává, že musíte splnit nějaký úkol, ale ne a ne se k němu dokopat. A proto v době, kdy byste měli na zadání usilovně pracovat, raději děláte cokoliv jen ne to, co byste měli. Nejhůře jsou na tom nejspíše studenti při psaní seminárních, bakalářských a diplomových prací, nebo při učení se na zkoušky. To se to najednou skvěle uklízí, nebo kouká celý Sex ve městě, nebo jiný váš oblíbený seriál.

A jak se této neřesti zbavit? Je to jednoduché!

1. Odměňujte se!

I malá odměna je odměna. Ať už je to nová kabelka, boty, počítačová hra nebo obyčejná zmrzlina.

2. Dávejte si postupné cíle

Nemusíte přeci udělat všechno najednou. Pokud nezvládnete sedět u práce, dokud ji neuděláte celou, stanovte si menší cíl. Třeba „Dneska napíšu tři stránky.“, vždyť i ty tři stránky jsou velikým úspěchem!

3. Dávejte si dřívější termíny

Měli byste práci odevzdat do konce měsíce? Řekněte si, že nebudete za ty, co odevzdávají věci na poslední chvíli a začněte na zadání pracovat co nejdřív. Vždyť když odevzdáte práci dřív, budete mít dřív volno a budete si moct užívat volného času, zatímco ostatní budou teprve začínat.

4. Dobrý pocit

A na bod č. 3 navazuje bod č. 4. Pokud vy budete mít svoji práci již hotovou a uvidíte, že ostatní teprve pracují, nebudete mít dobrý pocit? A možná ve vás zvítězí i škodolibost, ale to je přeci lidské!

5. Spokojený vyučující/zaměstnavatel

Navíc, pokud zjistíte, že jste ve své práci udělali chybu, máte čas ji opravit! A pak nebudete spokojení jen vy, ale i váš vyučující (v případě studentů), nebo zaměstnavatel, protože případné připomínky budete mít čas zapracovat a svou práci vyšperkovat!

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také