Extrém

19. srpna 2017 12:28

redakce Prima Lajk

Trump odtajnil brutální recept na zabíjení muslimských teroristů. Chce je popravovat takhle upravenými kulkami

Trampova prohlášení jsou útočná vždy, ale tohle je už docela přes čáru.

Donald Trump opravdu není žádným nováčkem v kontroverzních prohlášeních a jeho poslední nešťastný příspěvek zveřejněný na Twitteru nejspíš naváže na trend, jaký nastavil během svého působení na postu prezidenta USA.

Trump si zřejmě myslí, že psaní statusů na Twitter je lepší způsob, jak může americký prezident vyjádřit své názory na svět, než mluvit o nich v soukromí své oválné pracovny. A tentokrát se takto rozhodl bojovat proti radikálnímu islamismu po smrtícím útoku v Barceloně. A to opravdu extrémním způsobem – chce popravovat radikální muslimy kulkami namočenými v prasečí krvi. Tweet s tímto prohlášením zveřejnil jako reakci na čtvrteční teroristický útok v Barceloně, při kterém zemřelo nejméně 12 lidí a desítky dalších byly zraněny. Doslova napsal: „Podívejte se, co udělal generál Spojených států Pershing teroristům, které chytil. Žádný radikální islamismus tady nebyl dalších 35 let!“ Odkazoval tak na generála Pershinga, který měl stejným způsobem zlikvidovat muslimské vězně ve filipínsko-americké válce v letech 1909–1913. Tento příběh si zřejmě opravdu oblíbil, protože jej využil i ve své politické kampani v Jižní Karolíně v únoru 2016.

Problém ale je, že se podle historiků pravděpodobně jedná o vymyšlenou pověst. Jde v ní o to, že Pershing zajal 50 teroristů, 49 z nich popravil kulkami namočenými v prasečí krvi a jednoho poslal domů, aby o tom řekl svým druhům. Trump v kampani tvrdil, že si to všichni můžou přečíst v historických knihách, kterých však neexistuje mnoho, protože o tom historikové nechtějí mluvit. Není divu, jejich pravým důvodem je evidentně to, že se to nejspíš nikdy nestalo. Nejeden historik už totiž dokázal, že k žádnému masakru nedošlo a všichni tito vězni byli propuštěni. Někteří dokonce došli tak daleko, že tvrdili, že Pershing byl naopak velmi mírumilovný vůči muslimům. A ještě jeden zajímavý „detail“ můžeme najít v Trumpově prohlášeních. Zatímco v roce 2016 ve své kampani tvrdil, že po zmíněném masakru byl terorismus vymýcen na dalších 25 let, předevčírem na Twitteru to podle něj bylo už 35. Jde vidět, že s dějinami se dá hýbat podle toho, jak se to nejmocnějším hodí. A přitom sám Trump si stojí za tím, že u všech svých výroků si předem ověřuje fakta. No, pane prezidente, asi nedostatečně.

Sdílejte článek
Štítky terorismus Trump islamista

Přečtěte si také