Extrém

15. prosince 2014 12:53

Lenka Zajícová

Už je po všem! Policie v Sydney osvobodila rukojmí - AKTUALIZOVÁNO

Teroristický útok islámské skupiny je zřejmě reakcí na to, že Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku.

Je po všem! Australská policie podle informací BBC vtrhla do budovy, kde sídlí kavárna Lindt, zadním vchodem a osvobodila rukojmí. Těsně před zásahem byla slyšet střelba a pětici zajatců se podařilo utéct. Podle australských médií jsou bohužel na místě dva mrtví a tři vážně zranění. Tuto informaci ale nikdo jiný zatím nepotvrdil.

Co se dnes vlastně stalo?

Teroristé chtěli mluvit s premiérem Austrálie Tonym Abottem a prohlásili, že před útokem na kavárnu byly po celém Sydney rozmístěny výbušniny.

Policie uzavřela okolí kavárny, obchody, úřady i konzulát Spojených států a dokonce evakuovala blízkou nemocnici. Přímý kontakt s útočníkem navázala až zhruba po šesti hodinách, detaily však nejsou zveřejněny.

Austrálie vyzvala všechny své občany ke zvýšené opatrnosti poté, co byl v září zadržen 22letý muž jménem Omarjan Azari. Ten plánoval, že v centru Sydney zadrží náhodně vybraného člověka, kterému následně na místě uřízne hlavu. Tento scénář se, doufejme, neuskuteční. Celou situaci sledujeme.

Aktualizováno:

V Sydney nastala noc, v kavárně zhasla světla. Policie obklíčila kavárnu a vyčkává. Americká FBI se spojila s australskými specialisty a identita teroristy je již známa. Televize Network Ten sdělila, že obdržela nahrávku, na které jeden z rukojmích sděluje požadavky teroristů. Vedení televize nahrávku neuveřejnilo a předalo ji policii. Je možné, že se jedná o jednoho, nikoliv o dva teroristické útočníky.

Aktualizováno:

Man Haron Monis (50) údajně stojí za útoken na Lindt kavárnu v centru Sydney. Již v minulosti posílal uražlivé materiály rodinám padlých australských vojáků, kteří zemřeli v Afghánistánu.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také