Extrém

12. března 2015 09:00

Tereza Javorová

Važte si toho, že bydlíte v Brně nebo v Táboře! Známe 5 nejdivnějších obcí, kde byste nechtěli žít

Pro někoho je nejdivnějším místem k životu Brno, jinému hlava nebere, když někdo může bydlet na vesnici bez wi-fi a chytá signál jen Šlágr TV. Na světě ale existují daleko šílenější místa, kam by normální člověk dobrovolně nevročil a už vůbec se tam nepřestěhoval!

Disneyland důchodců, The Villages, USA

Vítejte v The Villages. Ráji všech důchodců, sklerotiků a seniorů. Obec je domovem více než 100 000 lidí ve věku nad 55 let a je nejrychleji rostoucí metropolitní oblastí v USA. Najdete v ní více golfových vozíků než aut a žádné děti. Ty sem mají vstup přísně zakázán. Pokud si ale představujete ráj ďědoušků a babiček, brzděte – obec by se mohla rovnat s kdejakou gangsterskou čtvrtí na předměstí.

Navzdory 34 golfovým hřištím, dvěma náměstím a několika restauracím a barům se zde odehrávají divoké večírky, rvačky a obchody na černém trhu. Nejčastěji s Viagrou. Nejoblíbenější zábavou místních obyvatel je totiž nevázaný sex. Na jednoho muže připadá 10 žen a antikoncepci či ochranu logicky moc neřeší. Proto se obec, které se říká Disneyland pro seniory, potýká s obrovským nárůstem pohlavně přenosných nemocí. Poručík policejního oddělení Laurie Davis se ale místním potyčkám spíš směje: „Když vidíte, jak dva sedmdesátiletí pánové holemi bojují o stařenku, říkáte si jen ´kristepane´.“

Všichni spolu, Whittier, Aljaška

Pravidlo „co je v domě, není pro mě“ musí být ve městě Whittier na Aljašce sakra těžké dodržet. Celá obec totiž bydlí jen v jednom čtrnáctipatrovém paneláku. Najdete v něm všechno – policii, radnici, obchody i kostel. Jedinou výjimkou, kdy můžete doslova vytáhnout paty z domu, je, když jdete do školy nebo do baru. Ožralci prý dělají moc velký nepořádek a aspoň nějaký domovní klid musí být. Ale představte si tu houseparty…

Život na skládce, Manshiyat Nasser, Egypt

Městečko Manshiyat Nasser je roztomilým slumem, který má nulovou nezaměstnanost a spoustu odpadků. Respektive celý slum tvoří jen odpadky. Přes 60 tisíc obyvatel, kteří si říkají Zabbaleen neboli „odpadkoví lidé“, je sbírají v nedaleké přelidněné Káhiře a neuvěřitelných 90 % vyhozených věcí jsou schopni zrecyklovat.

Životy obyvatel Manshiyat Nasser se ale výrazně změnily v roce 2003, kdy si Káhira najala soukromé firmy na likvidaci odpadků, a lidé Zabbaleen tak museli začít čelit silné konkurenci. V roce 2009 pak vláda z preventivního opatření proti prasečí chřipce nařídila utratit všech 350 000 prasat, co ve slumu žila. Prasata jsou ale pro Manshiyat Nasser velmi důležitá, protože čistí odpadky od veškerého organického odpadu. Pro ekology a nadšené třídiče odpadu musí být tohle zapáchající městečko rájem na zemi.

Město duchů, Colma, Kalifornie

Máte rádi klid? A tajné sklony k nekrofilii? Blahopřejeme, město Colma je pro vás ideálním místem k životu (i k tomu posmrtnému). Ve městě je 17 hřbitovů a stavba nového je zakázaná už od roku 1900. To ale nic nemění na tom, že mrtvých obyvatel je pořád víc než těch živých. Pod povrchem země se rozkládá více než 1 a půl milionu nebožtíků a na svůj konec pak čeká asi jen 1800 živých obyvatel. I když patřit k minoritní skupině, která není pod drnem, musí být ve městě s přezdívkou „Město duchů“ trochu divné, tak si aspoň užijete dostatek černého humoru. Město má třeba na svých webových stránkách heslo: „Je skvělé být na živu v Colmě.“

Antitechno, Green Bank, USA

Technologie postupně ovládají celý svět. Této kybernetické nadvládě se rozhodlo vzdorovat městečko v Západní Virginii, které je peklem pro všechny geeky a technologické nadšence. Místní obyvatelé mají pod hrozbou zákona zakázáno používání veškeré techniky – od mikrovlnky, wi-fi, přes mobily, počítače až po televizi… Dodržování hlídá speciální antitechnologická jednotka skrze supervýkonný radioskop, který je citlivý na všemožné signály, a jakékoliv porušení se tvrdě trestá. Pokud si neužíváte jen čerstvého vzduchu nad ohněm ohřátých večeří a posílání zpráv holubem, tak máte problém!

SA

Sdílejte článek
Štítky odpadky

Přečtěte si také