Extrém

2. listopadu 2015 11:32

redakce Prima Lajk

VĚDCI ZJISTILI: Vaše kočka vás chce zabít! Jejich agresivita taky závisí na barvě kožichu, takže jakou si nepořizovat?

Ti, kteří nesnášejí kočky, teď mají pořádný důvod. Vědci z edinburghské univerzity zjistili, že malé šelmy mají k těm velkým blíže, než jsme se kdy mysleli. Kdyby byly větší, sežraly by nás.

Predátorství v nich totiž zůstává i po tisíciletích domestikace. Vědci porovnávali stovku koček ze skotských útulků s irbisy, divokými kočkami nebo lvy ze zoologických zahrad v Británii a USA. Došli k závěru, že kočky domácí vykazují velice podobné znaky agresivity, neurotického chování, dominance a predátorských instinktů.

Tak až se na vás zase váš kocour bude roztomile dívat, nezapomínejte, že by vám za chvíli mohl jít po krku. Lidi chrání jejich velikost. Kočky si na vás pak tolik netroufnou. I když záleží na povaze zvířete, některé znaky chování jako druh sdílejí. Co ještě může vystupňovat jejich agresivitu, je barva kožichu.

Výzkumníci z University of California zjišťovali na více než tisícovce koček, jak reagují ve stresových situacích. Vyzkoumali, že nejagresivnější jsou vícebarevné kočky. Třeba kombinace bílé a černé, nebo šedé a bílé. Pořádné potvory jsou také želvovinové kočky. Vzhledem k tomu, že tohle zbarvení se téměř výhradně objevuje u samiček, mělo by se zvážit, jestli by se dál mělo o ženách říkat, že to jsou kočky. Naopak kliďasové jsou kočky s jednobarevným kožichem.

Sdílejte článek
Štítky kočka Velká Británie USA agresivita Kalifornská univerzita v Berkeley

Přečtěte si také