Extrém

13. března 2015 12:00

redakce Prima Lajk

Viděli jste všechny? 10 nejnářezovějších epizod Top Gearu

Když má teď Jeremy Clarkson průšvih a Top Gear se zadrhnul, je na čase hrábnout do archivu...

Další zprávy z aféry jménem Top Gear necháme běžným zpravodajcům. Ve hře je ale nově i možnost, že moderátoři slavné show neprodlouží svoje kontrakty, které mají vypršet už v dubnu. Že by to byl konec Top Gearu jako ho známe? Pojďme raději zavzpomínat na to nejlepší, s výjimkou speciálů, které jsou "nejlepší" tak nějak samy o sobě. Na které epizody tedy vzpomínáme nejradši?

Třetí sezóna, pátá epizoda

Se třetí sezónou si moderátoři konečně "sedli" a začali to rozjíždět ve velkém. Až uvidíte pětku, určitě si dáte i šestku, protože je v nich jedna reportáž "na pokračování", a to sice ničení ikonické Toyoty Hilux. Jeremy ji zbourá všemožnými způsoby, dokonce ji pohřbí pod vybuchujícím panelákem, ale japonský pick-up přežije všechno. Dodnes je proto vystaven na čestném místě v Top Gear studiu.

Pátá sezóna, pátá epizoda

Kromě závodění s rodinnými parníky, které tým patřičně vytunil, se v téhle epizodě mihne i Sabine Schmitz, královna slavného Nürburgringu, která se pokusí Jeremyho vytrénovat tak, aby mohl s dieselovým Jaguárem v Zeleném pekle pokořit hranici deseti minut. Nürburgring tehdy zdaleka nebyl tak profláknutý jako dnes, ale i s odstupem času má tahle epizoda velké kouzlo.

Pátá sezóna, osmá epizoda

Tohle je opravdu hodně nabitá epizoda. Mitsubishi Evo vs. olympijský bob, to by samo o sobě vydalo za doporučení, ale Formule 1 na Top Gear trati a především Dvanáctiválcové Ferrari proti letadlu, vlaku a autobusu, při jednom z nejtěsnějších závodů z Londýna do lyžařského střediska Verbier? To si nesmíte nechat ujít.

Devátá sezóna, třetí epizoda

První a doposud asi nepřekonaná výprava do USA, ve které si Jeremy, James a Richard koupili totální vraky, přežili s nimi nejen silnice různých států, ale i lynčování na jihu, a nakonec se jim je podařilo víceméně úspěšně prodat nebo věnovat. Krásně pichlavé trefování do sousedů za velkou louží, ale i spousta báječných cestopisných záběrů a automobilové kultury.

Desátá sezóna, první epizoda

Speciály sice přeskakujeme, ale občas se objevily i monotematické epizody, které se jim značně podobaly. Jako ta, ve které hlavní trio hledá tu nejlepší řidičskou silnici v Evropě. Projedou Itálii, Francii a Švýcarsko, aby nakonec našli bájné Stelvio. Jejich eskapády, pramenící i z výběru sportovních, ale poněkud nepraktických aut, jsou nezapomenutelné.

Jedenáctá sezóna, třetí epizoda

Kdo alespoň jednou v životě nevlastnil Alfu Romeo, ten není skutečnou benzínovou hlavou. Na tohle rčení tým Top Gearu přísahá a v téhle epizodě uvidíte proč. Typická, v pozdějších sezónách už téměř nevídaná výzva, kdy si trojice koupí za pár babek ojetiny a zkouší s nimi přežít velký roadtrip. Tentokrát v hlavní roli tři poněkud poruchové a náladové Alfy Romeo.

Dvanáctá sezóna, šestá epizoda

Proč zrovna tahle? Jeremy a James v ní hodnotí auta starého sovětského bloku, včetně legendárního Velorexu, a mají z toho děsnou srandu. Především je tu ale "zevrubný test obyčejného auta". Zelená Fiesta (VELMI zelená Fiesta) tu utíká před záporáky skrz supermarket a nakonec si užije svoje vlastní vylodění v Normandii v jednom z nejepičtějších testů, co jste kdy viděli.

Čtrnáctá sezóna, první epizoda

Další výprava za nejlepší silnicí na světě, tentokrát napříč Rumunskem. Nádherně natočené, s parádním výběrem aut, a taky trochu tou sovětskou ozvěnou, před kterou si Jeremy a spol. neberou servítky. V závěru pak nalezení rumunské horské dálnice, jenž je dodnes v kronice Top Gearu zapsaná na místě nejvyšším.

Šestnáctá sezóna, pátá epizoda

Tohle už je éra, kdy byl Top Gear regulérně slavný a kluci si mohli vymýšlet, co je napadlo. Třeba velký souboj vlastnoručně postavený sněžných pluhů. Co je třeba postavit z kombajnů, aby měly co největší záběr? Jestli vás tahle myšlenka láká už jen na papíře, máte se na co těšit.

Osmnáctá sezóna, sedmá epizoda

Co je levnější než golf? Třeba rallycross. Nádherná epizoda, která je políčkem do tváře všech, kteří tvrdí, že Top Gear už není o autech. Moderátorská trojice dovádí na rallycrossu, předhání se, blbne a je to obrovská, místy až dojemná zábava, kterou by chtěl každý hned vyzkoušet. A přesně o téhle inspiraci a vášni pro auta Top Gear pořád je.

Nenašli jste tu svou oblíbenou epizodu? Z těch stovek odvysílaných kousků je extrémně těžké vybrat deset oblíbených nebo reprezentativních. Napište nám do komentářů svého favorita!

Sdílejte článek

Přečtěte si také