Extrém

27. srpna 2015 17:45

redakce Prima Lajk

VIDEO: Jakou vidíte barvu? Tenhle rotující disk vidí každý jinak a nikdo nevysvětlil proč

Většinu z optických iluzí vědci dokázali celkem přesně rozklíčovat. Tuhle ne.

Iluzi se říká Benhamův disk nebo taky Benhams top, podle britského tvůrce hraček Charlese Benhama, který ji poprvé vyrobil. Když se na její rotující povrch chvilku zaměříte, tak uvidíte kolem dokola zelené čáry, nebo taky žluté čáry, ale můžou to být i čáry červené, nebo jednoduše žádné barvy neuvidíte. Proč vidí každý barvy jinak a v jiném odstínu, nemůžou vědci už více než století vysvětlit. (Pokud nevidíte barvy na videu, klikněte SEM)

První z nejdiskutovanějších teorií předpokládá, že receptory v každém oku reagují s jinou citlivostí na červenou, zelenou a modrou (známé RGB spektrum). Na sítnici (retině) oka máme tyčinky a čípky. Právě čípky, kterých jsou tři druhy, se starají o naše vnímání barev, protože reagují na rozdílné vlnové délky světla. Každý je má ale malinko jinak zkalibrované, ale proč se to ukáže zrovna na rotujícím disku s černobílými čarami, nikdo přesně nezdůvodnil.

Druhá teorie tvrdí, že je to tím, že různé čípky potřebují pro aktivaci různý čas - bílé části rotujícího disku je aktivují, černé je "vypínají". Jenže proč pak vidí různí lidé při rozdílné rychlosti rotace vždy prakticky stejnou barvu, jen jinak sytou?

I když zůstává přesný princip Benhamova disku záhadou, používá se v oční diagnostice při odhalování různých očních vad.

A jakou vidíte barvu? Patříte k většině (zelená, žlutá), nebo máté "vzácné oči" a vidíte červenou či prostě černobílou?

Sdílejte článek

Přečtěte si také