Extrém

19. května 2017 17:15

redakce Prima Lajk

Víte, co znamenají bílé skvrny na vašich nehtech? Pokud je máte, měli byste si na ně dát velký pozor!

Opravdu se jedná o malý detail, nebo naopak něco velmi závažného?

Asi každý z nás si občas říkal, proč se nám na nehtech tvoří bílé skvrny či puntíky. Vaše babička by vám jistě řekla, že to je z nedostatku vápníků a vy byste se zkrátka měli více cpát jogurty. Skutečnost je ale zcela jiná!

Nebojte, v zásadě nejde o nic vážného. Jedná se vlastně o takové zranění na nehtu, které se vytvoří, pokud se bouchnete nebo o něco nešikovně zavadíte. Nehtové buňky se poruší a právě to vytváří ony záhadné bílé skvrny.

Mnohem závažnější situace ovšem nastává, pokud se vám bílé puntíky objevují opakovaně. To může značit infekci či plíseň. A okamžitě byste měli vyhledat lékaře. Pokud se vám pak na nehtech místo skvrn začnou tvořit malé proužky, může to prvním znakem špatného stravování či dokonce podvýživy. V některých případech pak mohou být tyto skvrny znamením blížící se nemoci, či naopak být důsledkem té doznívající.

Pokud pak ony bílé proužky ztmavnou, může se jednat o znamení, že trpíte nějakou formou rakoviny kůže a měli byste pro jistotu navštívit doktora! Taková pravděpodobnost je však naštěstí velmi malá a ve většině případů bílé skvrny opravdu nic neznamenají a jsou jen jakousi nehtovou modřinou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také