Extrém

5. srpna 2015 14:30

Tereza Javorová

VÝZKUM: Hulíte? 6 věcí, které se dějí ve vašem tělem, když kouříte trávu

Marihuanu netřeba představovat. Zvlášť v Česku ne. Zkušenost s touto drogou má ve věku 15-16 let víc mladých lidí než třeba zkušenost s prvním sexem. Co se ale přesně děje ve vašem těle, když si dáte jointa? Na to přišla americká univerzita Yale (ta, na které studovala Rory Gilmorová:-).

1) Marihuana téměř okamžitě vyvolává pocit euforie. Droga totiž stimuluje mozkové buňky a začne se uvolňovat hormon slasti dopamin. Stejně jako například u užívání heroinu, alkoholu nebo kokainu.

2) Zvyšuje se srdeční frekvence, a to o 20 až 100 %! Tento stav může trvat až tři hodiny po vykouření jednoho jointa. Někteří jsou díky tomu více v pohodě a zrelaxovaní, jiní ale pociťují úzkost a paniku.

3) Chemická látka THC v mozku ochromuje centrum koordinace, pohybu a paměti. Jste tedy nemotorní, nepozorní a dělá vám zkrátka problém přemýšlet.

4) Marihuana také ovlivňuje receptory, které jsou odpovědné za pocit hladu. To má za následek, že k mozku se nedostane signál, že už máte dost. A vy dál vyjídáte lednici.

5) Po dvou hodinách od vykouření trávy začne hladina THC v krvi upadat a cítíte únavu a někdy až deprese. Když si proto dáte dalšího jointa, abyste se zase cítili lépe, koledujete si o vytvoření si závislosti.

6) Látky obsažené v konopí zůstávají v těle dost dlouho. Dokonce déle než jiné drogy, například kokain. Výjimečným kuřákům trávy zůstane THC v krvi dalších deset dní, pravidelným uživatelům až tři měsíce od posledního jointa.

Sdílejte článek

Přečtěte si také