Extrém

29. května 2015 12:13

Lucie Průchová

ZBYTEČNÁ SMRT: Jednadvacetiletá dívka zemřela necelý měsíc poté, co začala užívat antikoncepci!

Pokud si myslíte, že neplánované těhotenství nebo nepravidelná menstruace je něco děsivého, máme pro vás příběh, který vám dokáže, že může být ještě daleko hůř.

Mladá Australanka Fallana Kurek nedávno zemřela následkem užívání antikoncepčních pilulek, které u ní vyvolaly plicní krevní sraženinu a zánět srdce. Prášky brala POUHÝCH pětadvacet dnů.

Dívce, která pracovala s dětmi s poruchami učení, byla předepsána antikoncepční pilulka kvůli regulaci menstruačního cyklu. Tři týdny poté, co otevřela své první balení v životě, se najednou cítila velice slabá, malátná, měla bolesti v nohou a v podžebří. Rodiče ji okamžitě odvezli do nemocnice, kde ji lékaři napojili na elektrokardiogram (EKG), aby zkontrolovali funkci jejího srdce. Nic však neobjevili a mysleli si tedy, že má buď nějakou pohmožděninu na hrudním koši, kterou si neuvědomuje, nebo začínající virózu. Předepsali jí ibuprofen (lék užívaný ke snížení bolesti a horečky). O čtyři dny později, krátce po probuzení a po tom, co užila jako každé ráno antikoncepční pilulku, se zhroutila na schodech v domě rodičů. Ti okamžitě zavolali záchranku, která jí ihned převezla do nemocnice. Dívka totiž přestala dýchat.

Rentgen odhalil, že má dívka obrovskou sraženinu na plících a zasaženou pravou stranu srdce. Fallanu se už bohužel nepodařilo oživit, byla prohlášena za mrtvou. Prodělala cévní mozkovou příhodu, na jejíž následky zemřela.

Tím samozřejmě nechceme nabádat ženy, aby tento způsob antikoncepce nepoužívaly. Je nesporné, že orální antikoncepce je pro ženy vlastně takový dar z nebes, co se týká neplánovaného početí. Jen se snažíme upozornit na skutečnost, že v některých případech je to asi opravdu zbytečné a nebezpečné. Jako třeba v tomto, kdy dívka užívala prášky kvůli srovnání cyklu a zaplatila za to životem.

---

Pikoška na závěr: Z výzkumu vyplývá, že rizika převažují hlavně u žen, které kouří, mají vysoký krevní tlak nebo jsou ve věku nad pětatřicet let. Vždy je dobré nechat si udělat krevní testy a důkladně se poradit se svým lékařem.

-lup

Sdílejte článek
Štítky krev nemocnice bolest pilulka lékař antikoncepce Prášek

Přečtěte si také