Extrém

12. září 2014 15:30

Lenka Zajícová

Žena vyhledala lékaře, protože jí nebylo dobře. Ti zjistili, že jí chybí velice důležitý orgán!

Mladá Číňanka musela vyhledat lékaře, měla problém s udržením rovnováhy. Lékaře čekal šok. Žena postrádala mozeček ( ano, ženy tento orgán opravdu mají)

Žena se po CT hlavy zařadila mezi lékařské fenomény. Při vyšetření se totiž zjistilo, že postrádá cerebellum neboli mozeček. Absence této části mozku u žijícího člověka byla zaznamenána pouze 9krát v historii lidstva a je skvělým důkazem toho, jak je náš mozek přizpůsobivý. Např. když přijdete o prst, zbylé prsty po čase začnou fungovat mnohem lépe, aby se chybějící úd nahradily. To je také důvod, proč nevidomí mají skvělý sluch a hmat. To, že žena postrádá celý mozeček je o to zajímavější.

Mozeček je část mozku zajištující koordinaci pohybů a udržování rovnováhy. Na rozdíl od hemisfér předního mozku kontrolují hemisféry mozečku stejnolehlou část těla (levá levou a pravá pravou). Svou modulační činností navíc ovlivňuje i poznávací funkce (např. zpracování vizuálních (zrakových) informací, myšlení) a řeč. Mozeček není pokládán za životně důležitou součást mozku – lidé jsou schopni uspokojivě žít i při jeho vrozeném nevyvinutí (agenezi). Avšak jeho poškození v dospělosti může mít závažné trvalé následky v podobě poruchy zvané mozečková ataxie. Obdobnou poruchu způsobuje vliv nadměrného množství alkoholu na tuto část mozku v průběhu opilosti. Jde o známé poruchy rovnováhy u lidí v podnapilém stavu.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek