Extrém

12. května 2015 17:05

Lucie Průchová

ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH: Mladá žena uveřejnila šokující selfie rakoviny kůže – Chce varovat lidi před používáním solárií!

Oběť rakoviny kůže sdílí šokující fotografie bolestivých strupů a puchýřů spolu s informacemi o své léčbě ve snaze varovat všechny milovníky opalování.

Bývala závislá na opalování a to se jí stalo osudným. Tawny Willoughby, které je nyní sedmadvacet let, se rozhodla ukázat snímky poté, co jí byla opětovně diagnostikována rakovina kůže.

Poprvé to bylo v jejích jednadvaceti letech – v té době navštěvovala střední školu a do solária chodila čtyřikrát až pětkrát týdně.

Tyto neuvěřitelné fotografie již sdílí téměř 50 000 lidí na Facebooku. Všichni obdivují tuto blonďatou krásku za její statečné gesto ukázat se veřejně.

Tawny, která se nyní živí jako zdravotní sestra v Alabamě, uvedla na svém Facebooku: „Pokud někdo potřebujete důkaz, jak je nebezpečné opalovat se, tak tady je. Takhle může léčba rakoviny kůže vypadat!“

Je to už šest let, co se u ní nemoc projevila, a od té doby měla pětkrát bazaliom a jednou spinocelulární karcinom. Dermatologa navštěvuje každých šest až dvanáct měsíců a skoro pokaždé je jí rakovina znovu diagnostikována.

Dívka používá speciální krém a prošla velikým množstvím procedur, včetně použití tekutého dusíku na tvář, který měl za úkol zmrazit nádory.

Prosí všechny: „Používejte opalovací krém a opálení si pořizujte pomocí spreje. Máte jen jednu kůži, a měli byste se poučit z chyb druhých lidí. Nedovolte, aby vám opalování zabránilo vidět vaše děti vyrůstat. To je teď můj největší strach – mám totiž dvouletého chlapečka.“

„Jakmile budete mít jakékoliv podezření, nová nebo rostoucí znaménka, navštivte hned lékaře. Sledujte cokoliv, co se nehojí, případně krvácí. Čím dříve to zjistíte, tím je méně pravděpodobné, že budete zohaveni jizvami – anebo zabráníte tomu, aby nádor rostl moc hluboko, aby metastázoval.“

Corinne Dowling, vrchní sestra na specializované klinice dermatologie v Harley Street Clinic, uvedla: "Rakovina kůže převládá zvláště mezi mladými lidmi a je spojena s nechráněným opalováním na slunci a používáním solárií. Ve Velké Británii přibývá každým rokem více než 10 000 případů takto nemocných lidí. Je důležité používat krém s ochranným faktorem minimálně SPF 30.“

Minulý měsíc vyšlo najevo, že u 13 300 dospělých se ročně diagnostikují maligní melanomy – jsou tak pátou nejčastější rakovinou ve Velké Británii.

---

Pikoška na závěr: Nejvíce melanomů ve střední a východní Evropě mají Češi. Ve výskytu rakoviny kůže jsme i před jižní Evropou. Rakovina kůže zabije v Česku ročně 450 lidí, počty postižených každým rokem rapidně rostou.


Přečtěte si také