Virály

3. května 2024 11:17

Josef Šťastna

Jen rozhazovala semena! Škola brání ženu, která se válela v hlíně a dětem ukázala nahý zadek

Mluvčí Akademie výtvarných umění Petra Švecová se rozhodla, že bude bránit ženu, která se nahá před malými dětmi na Praze 7 hrabala v hlíně a na přítomné vystrkovala nahý zadek. Podle Švecové šlo o umění.

„Praha 7. Dětský koutek. Nahá ženská hází hlínu, k tomu hraje techno. Děti se dívají. Vůbec netuším, co si o tomhle myslet,“ uvedl na sociální síti X Ondřej Fér, který k příspěvku připojil i video.

K TÉMATU: Skot měl v Praze spadnout z lodi a ztratit se ve Vltavě. Zoufalí příbuzní prosí o pomoc

Na videu je patrné, že Kateřina Olivová, jež je zcela nahá, dělá performance za doprovodu elektronické hudby společně s dalším vystupujícím. Záběry se objevily na stránkách obyvatel pražské části. „Video se objevilo na Letenské partě, nyní už ho tam nenajdete,“ dodal Fér a vyzval k „uspokojivému vysvětlení“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nahá učitelka před dětmi rozhazovala hlínu do rytmu techna

„Myslel jsem, že ta Olivová bude jen ujetá rádoby umělecká aktivistka, ale ona to je jen prachsprotá úchylačka,“ komentuje na síti X bizarní video jeden z uživatelů. Další se ptají, proč nebyla přivolána policie, která by zřejmě nenechala nahou ženu dělat obscénnosti před malými dětmi.

Po uvedení reportáže na CNN Prima News na podivnou exhibici zareagovala také policie. Policisté z Letné incident prošetřují jako možné spáchání trestného činu výtržnictví.

Je to opravdu umění?

Mluvčí Akademie výtvarných umění Petra Švecová se rozhodla, že bude Olivovou bránit. Podle ní nejde o zvrácený exhibicionismus, ale o výtvarný počin.

„Performance probíhala v rámci studentské akce ‚Slay the Patriarchy‘, pořádané v den, který veřejnost slaví jako ‚čarodějnice‘. Dle slov autorek bylo jejím smyslem otočit zažité role. Místo upalování čarodějnice (symbolu potrestání nepodřízené ženy) byla rozbita piňata z hlíny, která ale obsahovala semena rostlin – ta se tak při rozbití uvolnila do zahrady a dala vzniknout novému životu,“ vysvětlila televizní stanici CNN Prima News PR specialistka AVU Petra Švecová a dodala, že děti, které na akci byly, přišly v doprovodu zákonných zástupců.

„Co se týče nahoty, k níž mířily dotazy a komentáře na sociálních sítích, můžeme jen konstatovat, že je s uměním spojena od prehistorie až do současnosti a pro autorku performance je i klíčovým vyjadřovacím prostředkem. Performance probíhala na zahradě AVU, ne tedy v dětském koutku, jak bylo na sociálních sítích mylně uváděno. Přítomnost dětí v publiku by nebyla možná bez dohledu jejich zákonných zástupců,“ dodala Švecová.

Sdílejte článek
Štítky umění Letná Vltava Praha 7 sociální síť Praha zadek hlína Akademie výtvarných umění v Praze Kateřina Olivová

Přečtěte si také