Kuriozity

4. února 2014 12:50

Lucie Průchová

8 nesmyslných vědeckých objevů z roku 2013

8 nesmyslných vědeckých objevů z roku 2013

8 nesmyslných vědeckých objevů z roku 2013. Foto: Business Factory

Ženy shledávají muzikanty přitažlivými

[[nid:1915427]]

To je věda! Vědci vydali odborný článek s názvem Psychology of Music a experiment, při kterém došli k poznání už v titulku. Byl vlastně něco jako všechny ty skryté kamery na YouTube. Muž náhodně žádal ženy o telefonní číslo, ale v jednu chvíli měl u sebe sportovní tašku, jindy kytaru anebo nic. Když měl u sebe obal na kytaru, získal největší počet telefonních čísel.

Drogy a řízení vozidel nejde dohromady

[[nid:1915428]]

Když si dáte drogy a pak sednete za volant, je to dost blbý nápad, jak zjistila studie prováděná na univerzitě Columbia publikovaná v září 2013. Řidiči, kteří mají v oběhovém systému drogy (jiné než alkohol), mají třikrát větší šanci, že se dostanou do smrtelné nehody než lidé, kteří jsou čistí. Když navíc smícháte drogy a alkohol, zvýší se riziko smrtelné nehody o 23 procent. Je to vlastně poprvé, co někdo vědecky zkoumal vliv drog na řízení. Poutavé!

Reality show v televizi neukazují realitu

[[nid:1915429]]

Když se lidé dívají na reality show v televizi, tak nějak automaticky předpokládají, že reflektuje opravdovou realitu. Ti, kteří sledují reality TV, mnohem více věří, že ženy řeší jenom drby, a že lidé, kteří jsou ve vztahu, se často perou. Celé je to popsáno v několikastránkové vědecké práci v odborném časopisu Psychology of Popular Media Culture. To stálo za prozkoumání.

Lidé si kupují více zeleniny a ovoce, když jsou levnější

[[nid:1915430]]

Jak donutit lidi jíst více zeleniny a ovoce? Prostě je zlevnit. Jak jednoduché! Vědci zjistili, že když jsou na zdravé jídlo slevy, lépe se prodává. Zjistili to tak, že dali jedné skupině kupony na ovoce a zeleninu a druhé skupině dali pouze kuchařky s recepty zdravých jídel a možnost zdarma se poradit s odborníkem na zdravou výživu. Ti, kteří měli kupony, nakoupili o 4 kilogramy více zeleniny a ovoce než ta druhá skupina. Nečekaně.

Lidé ve špatném vztahu mají více depresí

[[nid:1915431]]

Časopis Plos One měl v minulém roce hned několik velmi zajímavých studií. Vzali 5000 lidí a zjistili, že ti, kteří mají partnery, se kterými nemají úplně dobrý vztah, jsou víc v depresi než ti, kteří nemají žádného partnera. Byla to první vědecká studie, která zjistila, že klinická deprese může skutečně vzniknout i ze špatného partnerského vztahu. A opravdu může vzniknout, neprojeví se jen u lidí, kteří už dříve měli nějaké psychické problémy. Takže pozor na to.

Deštníky vás chrání před sluncem

Vědci se rozhodli zjistit, zda deštníky poskytují stín. Opravdu. Vědci chtěli zjistit, zda deštníky, které jsou určeny jako ochrana proti dešti, mohou chránit i před nebezpečným UV zářením způsobujícím rakovinu kůže. Zjistili, že černé deštníky blokují 90 procent škodlivých paprsků. Další barevné deštníky blokovaly alespoň 77 procent paprsků. Nejhorší jsou bílé deštníky.

Jídla ze západu nejsou dobrá pro vaše zdraví

[[nid:1915433]]

Věděli jste, že hranolky nejsou zdravé? Vědci v roce 2013 zjistili šokující věc. A to, že „západní jídlo“ skládající se ze smaženého, sladkostí a červeného masa zvyšuje pravděpodobnost předčasného úmrtí. Uvedl to vědecký článek v časopise American Journal of Medicine. Wow!

Stydliví teenageři hledají kamarády online

[[nid:1915434]]

V časopise European Journal of Personality vyšla studie, která zjistila, že pokud je teenager stydlivý, mnohem spíše hledá kamarády na diskusních fórech na internetu než ve skutečném životě. Nečekané, že?

Sdílejte článek