TopStar

3. března 2019 17:56

Bitevní tank Sabaton před sebou tlačí pomník padlých

Švédská mašina se bezkonkurenčně řítí bitevním polem světové hudby. Česko jí vždy rádo otevírá svou náruč, aby zjistilo, jaké jsou zprávy z fronty. Uskupení kolem čechošvéda Joakima Brodéna vystoupí jako hvězda plzeňských Slavností svobody v Lochotíně 4. května.

V žilách učitele dějepisu a generála metalu Brodéna koluje jak švédská, tak česká krev. Hrdě se hlásí k českému občanství a české historii. Nebýt zásahu pořadatelů, umístil by se v anketě Český slavík na hodně vysoké příčce.

Níže máte možnost vidět oficiální videopozvánku skupiny. Těší se samotná skupina, těší se fanoušci, těší se pořadatelé, těší se úplně všichni.

Jedním z nejvýraznějších projevů úcty českým hrdinům je rozhodně píseň "Far from the Fame" pojednávající o českém hrdinovi, maršálu Karlu Janouškovi. Vedle tohoto kusu se tyčí pohled do historie, "1648" – píseň o obléhání Prahy švédským vojskem. Za zmínku stojí rozhodně také "Aces in Exile". V této písni je vzpomenuto (nejen) na české piloty ve službách RAF.

Vystoupení dobře promazaného heavymetalového stroje jsou vždy plná energie a fanouškovských rituálů. Házení plyšových krtečků na podium, vzývání „Ještě jedno pivo!“ či hádání se v duchu filmu Asterix a Obelix „Není čerstvá!“ – „Je čerstvá!“ se stalo již prakticky povinnou tradicí.

Sabaton kombinují klasický heavymetalový zvuk s prvky power metalu a tvoří tak specifický mix, který na fanoušky působí jako magnet. Na koncertech si mohou posluchači připadat jako uprostřed bitevní vřavy nejen díky textům, ale i díky dekoraci bicí soupravy, která připomíná tank. Charakterisické je i Brodénovo neanglické, tvrdé „R“ a sborové zpěvy v refrénech.

Sdílejte článek
Štítky pozvánka heavy metal

Přečtěte si také