TopStar

22. prosince 2018 17:29

Držitelé Anděla Ponk vydávají nové album s názvem Diedina!

Brněnské neotřelé trio Ponk přichází po třech letech od vydání svého úspěšného debutu s novým koncepčním albem Diedina. První předzvěstí alba byl již v květnu tohoto roku videoklip Farář. Nyní představuje kapela i nový klip ke skladbě Moja žena.

‚‚Tématem klipu je víno. Víno, které nechává roztávat i zamrznout vztahy, vstupuje do hlavy, stejně jako hlava vstupuje do červené koule znázorňující lahev nebo hlavu plnou vína,‘‘ přibližuje téma autor videoklipu Robert Slezák.

Klip se natáčel v lesích na Berounsku a v Praze. K natáčení byla použita ruka autora videoklipu Roberta Slezáka, červená koule Tomáše Hájka, který stojí za vizuálními efekty v klipu a pár litrů červeného vína.

V pátek 21. prosince vyšlo i druhé studiové album Ponku s názvem Diedina. Propojujícím tématem alba je vesnice a vesnický život zasazený do současného kontextu. Kapela ve složení Michal Krystýnek (housle), Eduard Tomaštík (cimbál) a Jakub Nožička (kontrabas) vsadila na autorské texty i hudbu, které lidovost a folklor připomínají spíše jen vzdáleně či formálně.

Za pomoci pouze akustických nástrojů se triu ve spolupráci s producentem Kolibem podařilo vytvořit specificky moderní zvuk a náladu inspirovanou jak současnými, tak tradičními žánry ‚‚Zkoušeli jsme, kam až lze s akustickou hudbou zajít, snažili jsme se neklást si žádná žánrová omezení, ale zároveň jsme chtěli vytvořit koncepčně uchopitelné album,‘‘ doplňuje cimbalista Eduard Tomaštík.

Nedílnou součástí této koncepce je také originální zpracování grafičkou Petrou Pohlovou. Netradiční digipack je uvnitř doplněn 3d pop-up papírovým modelem vesnice – diediny s postavami a výjevy objevujícími se v textech. Ty jsou navíc jen fotografickým přenesením původních ručních výšivek vyrobených speciálně pro tuto příležitost moravskými lidovými výšivkářkami. V průběhu posledního roku prošla kapela personálními změnami, nakonec se na postu basisty usadil Pavel Rajmic, někdejší člen brněnské folkové skupiny Cymbelín.

Sdílejte článek
Štítky víno nový klip

Přečtěte si také