TopStar

8. ledna 2020 20:57

Harry a Meghan oznámili, že se vzdají role v královské rodině. Královna je zklamaná

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají své role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu to dnes oznámili na instagramu. Doplnili, že svůj čas hodlají dělit mezi Británii a Severní Ameriku. Nadále ale budou ctít závazky vůči královně a organizacím, nad kterými převzali patronát. Jejich rozhodnutí poněkud zaskočilo Buckinghamský palác. Podle britských médií je královna dokonce zklamaná.

„Máme v úmyslu vzdát se role 'předních' členů královské rodiny a pracovat, abychom se stali finančně nezávislými, zatímco budeme nadále plně podporovat Její Veličenstvo královnu,“ uvedli Harry a Meghan v prohlášení. K rozhodnutí podle něj dospěli po „mnoha měsících úvah a interních diskuzí“. K rozhodnutí jim podle prohlášení pomohla i podpora veřejnosti.

Vnuk královny Alžběty II. a jeho manželka chtějí rozdělit svůj čas mezi Spojené království a Severní Ameriku, odkud Meghan pochází. Nadále hodlají ale respektovat své povinnosti ke královně, k britskému Společenství a k organizacím, nad kterými mají patronát.

To, že budou trávit čas v Británii i v Severní Americe, Harrymu a Meghan podle prohlášení umožní vychovávat syna Archieho tak, „aby si vážil královské tradice, do které se narodil“, zároveň jim ale umožní soustředit se na „novou kapitolu“. Její součástí má být i nový charitativní subjekt.

Podrobnosti „vzrušujícího dalšího kroku“ slíbili Harry a Meghan zveřejnit „v pravý čas“.

Královna je jejich rozhodnutím zklamána

Reakce ostatních členů královské rodiny na sebe nenechala dlouho čekat. Podle britských médií se královna cítí zklamána, mimo jiné také proto, že jí Harry s Meghan neoznámili své rozhodnutí před tím, než ho umístili na Instagram. „Než Harry s Meghan dnes večer zveřejnili své osobní prohlášení, nebyl s tím srozuměn žádný jiný člen královské rodiny. (Buckinghamský) palác je tím zřejmě zklamán,“ napsal na Twitter reportér BBC Jonny Dymond, který se specializuje na královskou rodinu.

Na Dymondovo vyjádření navázala mluvčí Buckinghamského paláce, která podle serveru Daily Mail uvedla, že debaty s párem ohledně jeho rozhodnutí jsou teprve v počáteční fázi. „Chápeme jejich touhu po odlišném přístupu, ale toto jsou komplikované záležitosti a jednání o nich zabere určitý čas,“ dodala.

Pětatřicetiletému Harrymu, který je nyní šestým v pořadí následnictví na britský trůn, a o tři roky starší bývalé herečce Meghan se loni v květnu narodil syn Archie. Britská bulvární média v loňském roce spekulovala o napjatých vztazích Harryho a jeho bratra Williama, synů prince Charlese a zesnulé princezny Diany. V říjnu Harry přiznal, že jsou s bratrem „v tomto okamžiku určitě na rozdílných cestách“. Pozornost vyvolala také skutečnost, že Harry, Meghan a Archie netrávili loňské Vánoce s královskou rodinou na venkovském zámku Sandringham, ale v Kanadě, kde se k nim připojila Meghanina matka.

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

Sdílejte článek
Štítky britská královská rodina princ Harry Meghan Markle královská rodina Harry a Meghan

Přečtěte si také