TopStar

13. března 2019 14:17

kismo

Horkýže Slíže zrají jako víno a nadále patří k tomu nejzajímavějšímu z česko-slovenského rocku

Rocková kapela Horkýže Slíže ze slovenské Nitry dvakrát po sobě (6. a 7. 3.) vyprodala pražský Lucerna Music Bar. A ti, kteří si stihli koupit lístky, po nichž se doslova zaprášilo, určitě stráveného večera se slovenskými „chalany“ nelitovali. Horkýži zahráli přes dvacet skladeb napříč svými alby a tradičně z nich stříkala pozitivní energie a dokázali svojí muzikou strhnout a pobavit celé publikum.

Skupina kombinující ve své muzice prvky punk rocku, hard rocku či tzv. „comedy rocku“ působí na hudební scéně od roku 1992 a vydala doposud 11 studiových alb. Tím posledním je z roku 2017 deska Pustite Karola.

Dvě platinové desky

Zřejmě nejslavnější je pak v pořadí páté, a dokonce platinové album Kýže sliz (2002), z něhož pocházejí hity jako Malá Žužu, Vlak, Brďokoky nebo L. A. G. Song (Lesbians and gays song). Druhou platinovou deskou skupiny je Ukáž tú tvoju Zoo (2007).

Horkýže Slíže jsou aktuálně složeni z „otců zakladatelů“ hlavního zpěváka a dříve baskytaristy Petera Hrivňáka (Kuka) a kytaristy Mária Saba (Sabotéra). Dalšími neoddělitelnými dlouholetými členy jsou kytarista Juraj Štefánik (Doktor) a bubeník Marek Viršík (Vandel). Nejnovější členkou je pak baskytaristka Veronika Smetanová.

Nástup ve stylu Hry o trůny. Symbolika v podání současných králů česko-slovenského rocku?

Nástup kapely před vyprodaný Lucerna Music Bar proběhl za chytlavé ústřední melodie seriálu Hry o trůny, během které Kuko přišel v kostýmu draka, z něhož se postupně svlékl a kapela rozjela hudební show první starší vypalovačkou Maštal.

Během večera pak Horkýži zahráli zhruba dva tucty skladeb napříč většinou svých doposud vydaných alb. Z nejstarších věcí zazněly třeba posluchačsky oblíbený Telegram nebo vtipná „příběhovka“ Logická hádanka. Z platinového alba Kýže sliz zazněl lechtivý hit s chytlavým refrénem Malá Žužu, Vlak s vtipným hlasem z amplionu v podání Doktora a pro širokou veřejnost asi nejznámější L. A. G. Song. Skupina neopomněla další pecky jako Silný refrén (jak hovado) nebo Ukáž tú tvoju Zoo ze stejnojmenné desky. Z nejnovějšího alba zazněly skladby Kozy, husle, Rooney; Keď budeš na compe a Ratatata. A nemohli chybět taky hitovky Mám v piči na lehátku a A já sprostá.

Čtvrteční koncert, na kterém jsme byli my, utekl jako voda. Publikum se skvěle bavilo, před podiem pár nadšenců „pogovalo“ (zuřivě tančilo a strkalo do sebe) a v jednu chvíli dokonce některá ze slečen putovala na natažených rukách ostatních tančících.

Kapela zraje jak nejkvalitnější víno. Tři hodiny by nestačily

Kapela, kterou jsem poprvé na živo viděl zhruba před patnácti lety, zraje jako víno. Kuko si evidentně ještě více (a to je opravdu co říci) užívá volnosti bez baskytary a baví svými tanečky i proslovy publikum. Jeho zpěv, jakožto i doprovodné zpěvy ostatních členů kapely, je stále energický, zábavný a dokáže vás vtáhnout, stejně jako skutečně ryzí rockový punc kapely.

Všichni hudebníci působí na podiu stále energicky a neuvěřitelně aktivně a je na hned první pohled (a poslech) vidno (a slyšno), že si živé hraní užívají jako málokdo (anebo alespoň před diváky profesionálně nedávají najevo opak).

Snad jedinou výtku, kterou bych ke koncertu měl – a za níž však Horkýži opravdu nemohou – bylo u některých skladeb ozvučení – kdy nástroje přebíjely vokály. To však nejspíše souviselo i s naším stanovištěm na levé části balkónku čelem k pódiu.

Seznam zahraných skladeb:

Maštal; Policemen alebo Jeej Balón alebo Ako bolo v discobare Radúza na Halloween party; Silný refrén; Telegram; Ukáž tú tvoju Zoo; Mám v piči na lehátku; A já sprostá; Nazdar!!!; Kožky, perie; Náboženské zvyky; Ratatata; Keď budeš na compe; Logická hádanka; Vlak; Kozy, husle, Rooney; Líza a Wendy; L. A. G. Song; Traja spití roboši; Malá Žužu; Bernardin; Emanuel Bacigala; Motorkářská; Holandská

Sdílejte článek

Přečtěte si také