TopStar

13. ledna 2020 01:51

I dnes dokáže Tolkien zaujmout

John Ronald Reuel Tolkien se nesmazatelným způsobem zapsal nejen do srdcí fanoušků fantasy žánru. Letos si připomínáme již 128. výročí jeho narození.

Dodnes patří Tolkienova díla ke špičkám světové fantasy literatury. Díky Peterovi Jacksonovi se Středozemě přenesla i na filmová platná a Tolkienův odkaz tak mohl zasáhnout i ty, kteří neholdují psanému slovu.

Otec fantasy, John Ronald Reuel Tolkien, se narodil 3. ledna 1892, tedy před 128 lety, a naposledy vydechl 2. září 1973 ve věku 81 let. Ačkoliv byl Britem ve všech možných ohledech, narodil se na africkém kontinentě. Možná právě fakt, že nebyl zasažen pouze britskou kulturou, pomohl geniálnímu spisovateli otevřít oči a vnímat různé světové jazyky i fenomény kultur. Stejně tak cestě k úspěchu pomohla i fascinace světovými mytologiemi, které Tolkien svázal s vlastní křesťanskou vírou.

To, že je J. R. R. Tolkien autorem Pána prstenů, Hobita, Silmarillionu a mnoha dalších děl, je beze sporu. Zajímavé je ovšem to, že velké množství dějových linií mělo v autorově šuplíku několik různých variant. Ty po otcově smrti třídil a propojil Tolkienův syn Christopher, který se literární pozůstalosti ujal. Posledním takovým případem je Pád Gondolinu, který vyšel teprve minulý rok.

K úspěchům J. R. R. Tolkiena musíme nutně přičíst i působení na univerzitě v Oxfordu. Tam přednášel jako profesor starou angličtinu a anglickou literaturu. O pozvolné cestě k profesnímu, autorskému i rodinnému úspěchu pojednává loňský snímek "Tolkien", kde se role nadaného mladého muže ujal Nicolas Hoult.

Co takhle trocha zajímavostí?

Jedním z vůbec prvních filmových zpracování Tolkienova díla byl animovaný snímek z roku 1966, za jehož podobou stojí i český malíř a tvůrce Macha a Šebestové, Adolf Born.

Jak jsme psali výše, J. R. R. Tolkien zemřel roku 1973 a s těmito čísly se pojí i pasáž týkající se prstenů moci:

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem; sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene; devět mužům: každý je k smrti odsouzen; jeden pro temného pána, jenž dlí na trůně.


Přečtěte si také