TopStar

2. října 2019 14:00

Poslední roky Karel Gott bojoval se zákeřnou nemocí. Přesto se neustále vracel na koncertní pódia

V říjnu v roce 2015 se začali poprvé všichni vážně bát o život Karla Gotta. Byla mu diagnostikována rakovina mízních uzlin. Tu ale úspěšně překonal a začal kolotoč hospitalizací a vracení se na pódia.

Tomu, že s Mistrem není něco v pořádku, začaly nasvědčovat změny okolo jeho osoby na jaře roku 2015. Nečekaně se rozloučil s dlouholetou manažerkou a účetní Jaroslavou Herzerů i dvorním tajemníkem Janem Adamem. Krátce poté jeho žena Ivana po pěti letech opustila pozici moderátorky VIP zpráv, s tím, že se chce naplno věnovat dětem a manželovi. Všechny tyto kroky rozdmýchaly vlnu spekulací, kterou ale Karel s humorem sobě vlastním popíral: „Mám dobrou zprávu, jsem v dokonalé formě a absolutně zdravý. Nezhubnul jsem ani kilo, všechno jsou to spekulace a kecy.“

Na konci června Karlu Gottovi diagnostikovali srdeční arytmii. Pár dní před touto zprávou si on i jeho žena změnili telefonní čísla a najali si jako tiskovou mluvčí Anetu Stolzovou. V létě začaly probíhat další kroky k ochraně jeho soukromí včetně opevňování vily na Bertramce.

V říjnu zpěváka operovali pro náhlou příhodu břišní. Při operaci mu ale byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom a byl převezen na specializované hematologické oddělení I. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Okamžitě byla zahájena náročná onkologická léčba. Lékaři hovořili o zázraku, když se Karel po řadě chemoterapií nejen vyléčil, ale dokonce se pomalu začal vracet na koncertní pódia.

Pokládám tu veselou, nebo nucenou, dovolenou za varování někoho z výšin, kdo mi řekl zastav, zpomal, přemýšlej - a musím říct, že se teď raduji z věcí, kterých bych si předtím nevšímal,“ vracel se v myšlenkách na nemoc do minulosti.

Strašák v podobě rakoviny se od té doby se jménem Karla Gotta nespojoval, ale nevyhnuly se mu jiné zdravotní problémy. V listopadu roku 2016 podstoupil operaci páteře kvůli problémům s ploténkou.

I k této operaci se Mistr vyjádřil s nadhledem sobě vlastním: „Páni doktoři mě postavili na nohy a řekli - pane Gott držete se. Tak se držím.“

V únoru roku 2017 podstoupil další operaci, tentokrát kvůli akutní střevní neprůchodnosti způsobené srůsty.

Po zprávách o rakovině z roku 2015 by nikdo netipoval, že Karel nejen bude znovu zpívat, ale dokonce v červnu roku 2018 ovládne svým koncertem největší halu u nás.

„Na to jsem se těšil celý rok a skoro jsem ani nevěřil, že se to bude někdy opakovat, protože to je nepopsatelný pocit, to je opravdu to nejlepší, co se mi mohlo přihodit – vrátit se do takové arény a být takhle přivítán. Je to něco jako doping, jen s tím rozdílem, že je to naprosto legální.“

Svůj opojný pocit štěstí chtěl zažít znovu při oslavě svých 80. narozenin v červnu 2019. Jeho oslabená imunita mu ale nedovolila naplno se věnovat přípravám a na začátku roku 2019 oznámil, že koncert musí zrušit. Kvůli chřipce strávil v únoru týden v nemocnici. Nakonec své 80. narozeniny oslavil v kruhu přátel v divadle na Jezerce, kde rozdával úsměvy. V oslavách pokračoval až do noci, kdy pak společně s manželkou odjeli na Bertramku.

Přestože v té době vypadal opět ve své kůži, pár měsíců nato se ukázalo, že jeho tělo musí opět čelit velké výzvě – v září přiznal, že bojuje s akutní leukémií a poprosil média i veřejnost o respektování soukromí a o klid pro svou léčbu, kterou ambulantně podstupoval na klinice hematologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Sdílejte článek
Štítky Karel Gott páteř rakovina akutní leukémie

Přečtěte si také