TopStar

10. března 2019 12:22

Je to nový Nerez? Není to nový Nerez?

Jako Fénix z popela své vlastní slávy povstává projekt Nerez & Lucia, který je zčásti pokračováním původního Nerezu a zčásti nové uskupení. V únoru vyšlo album této staronové kapely s mystickým názvem Zlom. Jestli je to zlom v kariéře muzikantů či něco, co je už úplně zlomilo, se podíváme níže.

Bývaly doby, kdy trio Navarová-Sázavský-Vřešťál vystupovalo pod názvem Nerez a sbíralo jeden úspěch za druhým. Kapela však činnost ukončila ještě v 90. letech. Hudebníci rozjeli vlastní projekty a Zuzana Navarová nakonec podlehla zrádné nemoci.

Sázavský a Vřešťál se pokusili volně navázat na úspěch skupiny formací Neřež a zdálo se, že Nerez již nikdy nevzkřísí. Zdání vyprchalo vstupem manželky skladatele Ondřeje Soukupa, Lucie Šoralové, na scénu. 25 let čekání se vyplatilo. Avizovaný zlom se uskutečnil a oživení kapely je více než uspokojivé.

Nové album je kompilátem umu všech tří zúčastněných. Na osudovém Zlomu můžeme slyšet pohodové písně jako "Budem si spolu žít" nebo "Bosanoha" a vedle nich hluboce se zarývající písně "Klec" (klip k ní odhaluje silnou židovskou tématiku, která je v textu ukryta) či titulní píseň "Zlom", která spolupráci české kapely se slovenskou zpěvačkou dokonale vystihuje v souznění žensky zpívaných slovenských částí a českých mužských vstupů.

Žánrová rozprostřenost alba nás zatáhne i do bluesově laděné "Vím, že víš" a v zápětí nás probere čardášová "Kytička". Silně zapůsobí balkánská romská píseň "Ederlezy" nebo židovská "Ani ohevet otcha".

Spolu s těmito skladbami vstupuje do mysli posluchače i "Vřes", "Neleťte léta" a "Přístav pro dva" či "Možnože".

Každý kousek alba nese jinou náladu a každá píseň by mohla být základem samostatně stojící desky. Celé album je vysoce návykové a poté, co poprvé dohraje, vzbuzuje nutkání pustit si jej znovu. Střídá jednotlivých žánrů, poskládání písní i prolínání mužského a ženského hlasu vyvolává příjemný pocit mrazení

Sdílejte článek

Přečtěte si také