TopStar

2. října 2019 11:30

Karel Gott a ocenění: Čím vším se Mistr pyšnil?

Karel Gott posbíral během svého života bezpočet cen a ocenění

Karel Gott byl bezesporu nejúspěšnějším zpěvákem v Česku. Nikomu se nepodařilo nasbírat tolik ocenění. Na oficiality si ale Mistr nepotrpěl, své fanoušky miloval a hudební ceny pro něj byly příjemným bonusem.

Už v roce 1962 vyhrál jeho duet s Vlastou Průchovou v rozhlasové hitparádě. Hned rok poté přišel první Zlatý slavík. V roce 1968 se zúčastnil soutěže Eurovision Song Contest. Zajímavé je, že soutěžil za Rakousko a přestože byl až třináctý, stal se oblíbeným v Německu, v Rakousku, ve Švýcarsku a nastartovala se jeho zahraniční kariéra. Doma pak získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom a v roce 1969 bronzovou Bratislavskou lyru za píseň Hej, páni konšelé.

V průběhu své více než padesátileté kariéry Karel Gott zvítězil celkem dvaačtyřicetkrát v anketě Zlatý slavík. Druhý skončil pětkrát a třikrát byl třetí. „Já si vždycky říkám, Karle, zasloužil sis to… a potom musím mít kolem sebe lidi, který řeknou - ano, zasloužil,“ pronesl na účet svých mnohých ocenění Gott.

V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která se konala od roku 1991, vyhrál Karel Gott celkem jedenatřicetkrát. Dvaadvacetkrát v kategorii Zpěvák a devětkrát jako Absolutní vítěz.

3. května 1977 byl Karlu Gottovi udělen titul Zasloužilý umělec a 30. dubna 1985 pak titul Národní umělec, tj. nejvyšší vyznamenání, které tehdy mohlo být uděleno za zásluhy v oblasti umění.

V případě Karla Gotta se jednalo o fenomenální reprezentaci Československa po dobu několika desítek let v cizině a vynikající umělecké zásluhy doma. Bylo to vůbec poprvé, co nejvyšší umělecké ocenění získal zpěvák populární hudby.

28. října 2009 obdržel Gott od prezidenta České republiky Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně. O pět dnů později se stal čestným občanem svého rodného města Plzně a byl uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje. V dubnu 2011 udělila Asociace českých rusistů Karlu Gottovi pamětní Medaili Josefa Jungmanna za propagaci česko-ruských vztahů. A dva měsíce nato převzal Gott v Moskvě Řád Jurije Gagarina.

Karel Gott se stal i nejdéle hranou osobností na tuzemských diskotékách a získal tak speciální cenu československých DJů. V anketě Slovenský slávik v kategorii zahraničních zpěváků porazil i Madonnu a Michaela Jacksona. Pyšnil se i několika prvními místy od různých hudebních kritiků. Získal diamantovou desku Supraphonu za 13 milionů prodaných zvukových nosičů a multiplatinovou desku Supraphonu za nejprodávanější tuzemské album všech dob.

Sdílejte článek

Přečtěte si také