TopStar

2. října 2019 12:00

Karel Gott slavil úspěchy daleko za hranicemi. Populární byl i v zámoří

Zlatý hlas z Prahy, tak říkali Karlu Gottovi v zahraničí. A přestože se stal na dlouhá léta nejpopulárnějším zpěvákem Česka, své první úspěchy slavil na začátku své kariéry právě za hranicemi.

Své první zahraniční turné podnikl Karel Gott v roce 1961, a to do Polska. O rok později se vypravil do Sovětského svazu, kde se stal doslova miláčkem tamního publika. Další úspěch znamenalo exportní album "The Golden Voice Of Prague" vydané v roce 1966. Časopisem Time bylo ohodnoceno jako jedno z nejlepších toho roku v Evropě a zástupci americké společnosti Columbia okamžitě plánovali jeho vydání ve Spojených státech.

Kromě přezdívky Zlatý hlas z Prahy si Gott brzy vysloužil i pojmenování Sinatra Evropy. Zrodila se hvězda, jejíž popularita překračovala nejen hranice Československa, ale i do té doby zcela neprostupnou Železnou oponu. Gott si rychle získal i francouzské fanoušky – především díky účasti na festivalu MIDEM v Cannes v letech 1967–70.

Coby nováček se po Tomu Jonesovi stal největší hvězdou, a dokonce i konkurentem takových hvězd jako Frank Sinatra či Rolling Stones. Francouzský tisk jej dokonce označil za "přírodní úkaz Východu", jinými slovy té exotické, komunistické Evropy.

„Letmo jsme se potkávali na různých pódiích v západní Evropě a dobře věděli o svých kvalitách. Byl jsem informován, jaká hvězda to ve střední a východní Evropě je, a to byl taky jeden z důvodů, proč jsem do Prahy přijel poprvé až v roce 2001,“ nechal se slyšet Tom Jones o kvalitách Božského Káji.

A brzy přišly nabídky ze zámoří: půlroční angažmá v americkém Las Vegas, účast na světové výstavě v Montrealu, společné vystoupení s francouzskou hvězdou Gilbértem Becaudem v americké i kanadské televizi. Nadšení budil jak u diváků, tak u kritiky. A pak přišlo v roce 1968 Rio de Janeiro. Na brazilském festivalu vytáhl Gott z rukávu skutečné eso – Lady Carneval.

Vystoupení před 100 tisíci diváky mělo obrovský úspěch a píseň z dílny Karla Svobody se stala světovým hitem, který se dočkal více než 30 jazykových verzí od různých zpěváků. Svět ležel v 70. letech Karlu Gottovi u nohou. Nabídku zůstat v Americe ale za domácí publikum a Evropu nevyměnil. Namísto toho uzavřel smlouvu s německou firmou Polydor, pro kterou nahrál svůj první singl. Prodalo se ho více než milion kusů a z Karla Gotta se prakticky přes noc stala superstar.

Druhá polovina 70. let přinesla kultovní hit všech generací – píseň o včelce Máje, kterou nazpíval ke stejnojmenné kreslené pohádce. Dočkala se několika jazykových verzí, v němčině je známá jako Biene Maja.

V roce 1977 absolvoval Karel Gott další velkolepé turné po Japonsku. V Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského Svazu se stal vůbec nejpopulárnějším zahraničním zpěvákem před Eltonem Johnem a Cliffem Richardem.

V Německu převzal cenu jako nejvýznamnější kulturní osobnost roku a s prodejností desek téměř 1 milion kusů za rok 1979 předstihl i skupiny ABBA a Bee Gees. Další trofejí byl pak v roce 1991 Zlatý mikrofon, který dostal v Německu za nejpopulárnějšího umělce roku.

O sedm let později byl ve Slovenském slávikovi vyhlášen nejoblíbenějším zahraničním zpěvákem na Slovensku před Madonnou a Michaelem Jacksonem! Jako vůbec první zpěvák východní Evropy a z oblasti pop-music vystoupil v roce 2000 v newyorské Carnegie Hall. Největší úspěchy ale stále slavil Karel Gott v Německu. Získal tam ocenění pro nejúspěšnějšího zahraničního umělce všech dob, který na tamní scéně kdy působil. A k Biene Maja přibyly další hity – německá verze Zvonků štěstí s Darinkou Rolincovou a píseň Být stále mlád jako duet s německým rapperem Bushidem.

Před dvěma lety byl hvězdou světoznámého ruského armádního souboru Alexandrovci, se kterým vystoupil na koncertě v Moskvě. A do sbírky ocenění přidal medaili. Šílenství zahraničních fanynek zažila i naše reportérka, když s Karlem Gottem vyrazila na koncert do Vídně. I tady převzal významné ocenění. Ve výčtech úspěchů Karla Gotta v zahraničí by se dalo ještě dlouho pokračovat.

Našeho několikanásobného Zlatého slavíka zkrátka za svého umělce přijali nejen Češi, ale publikum na celém světě. On totiž světový byl.

Sdílejte článek
Štítky Karel Gott Dara Rolins Alexandrovci

Přečtěte si také