TopStar

25. února 2019 09:05

Legendární Bob Dylan zahraje v Lucerně hned třikrát

Málokterý písničkář dokáže setrvat v paměti své generace. Bob Dylan, chlapík, který formoval současnou populární hudbu, se drží svého řemesla již dobrých 60 let. V pražské Lucerně odehraje celá tři vystoupení – 7., 8. a 9. dubna.

Co si tak můžeme o americkém muzikantovi povídat? Je držitelem nespočtu hudebních cen Grammy, je uveden v Rock and Rollové síni slávy, obdržel čestné doktoráty amerických univerzit St. Andrews a Priceton. Aby toho nebylo málo, z rukou Baracka Obamy převzal nejvyšší civilní vyznamenání, Prezidentskou medaili svobody (Presidental Medal of Freedom). Jako první hudebník získal Pulitzerovu cenu, Oscara a v neposlední řadě Nobelovu cenu za literaturu. Drobnějších úspěchů má za sebou nespočet.

Jestli vám ani tohle jako lákadlo nestačí, můžeme zmínit i fakt, že to byl právě Bob Dylan, kdo stál jako zdroj inspirace za formováním hudebního profilu takových gigantů jako The Beatles, Rolling Stones, Bruce Springsteen nebo Dawid Bowie... měl tedy dopad na soudobou populární hudbu.

Někoho by možná překvapilo to, že tento (nyní sedmasedmdesátiletý) hudební matador stojí za zrodem prototypu výstřední rockové hvězdy. Od něj tuto pózu převzal například Mick Jagger, s nímž dokonale splynula.

Ve svém projevu kombinuje Dylan blues, jazz, americký folk, rock and roll, gospel a rockabilly. Jeho písně mají takové množství coverových přepracování, až se pomalu zdá, že stojí za každou dobrou skladbou – na každém z 35 studiových alb se vždy najde některá píseň, která se stala legendární.

Sdílejte článek
Štítky folk Bob Dylan

Přečtěte si také