TopStar

21. ledna 2020 23:20

Metallica truchlí, zemřel Ray Burton

Ve věku 94 let zemřel 15. ledna velký fanoušek metalové ikony, přítel všech členů a hlavně otec bývalého baskytaristy Cliffa Burtona, Ray. Členové Metallicy svému dlouholetému souputníkovi vzdali hold na své oficiální stránce i na sociálních sítích.

Frontman Metallicy James Hetfield starému příteli sepsal krátkou báseň a basák Robert Trujillo přidal k dobru příhody, kdy mu Ray vyprávěl o hudebnících svého mládí, kteří si uměli vydobýt slávu muzikou. Ray sám měl v oblibě mnoho stylů od jazzu až po metal a za celý život nasbíral mnoho zkušeností a mouder, jež pak předával muzikantům.

Rayův syn Cliff Burton zemřel při nehodě tourbusu skupiny ve věku 24 let v roce 1986 ve Švédsku. Poslední píseň, kterou si s ostatními zahrál, byl Blitzkrieg.

Ray Burton od té doby udržoval s ostatními členy Metallicy vztahy více než přátelské: „To, že zemřel, v nás zanechává nedefinovatelný pocit smutku a ztráty.“ Členy skupiny bral prakticky jako vlastní rodinu, což hudebníci opětovali svou náklonností a respektem jako k vlastnímu rodiči.

„Snad už konečně budeš spolu s Cliffem a Jan (manželkou, pozn. aut.),“ vzkázal do nebe příteli kytarista Kirk Hammett. Zpráva bubeníka Larse Ulricha byla o něco košatějši: „Rayi... Děkuji, že jsi rozsvítil každou místnost, do které jsi vstoupil, že jsi nás všechny inspiroval svou pozitivní energií, vytrvalostí, a za to, že se každý v tvé přítomnosti cítil být v pohodě... a samozřejmě děkuji za dar světu – Cliffa a jeho jedinečný talent. Jsem poctěn, že jsem s ním hrál a stál mu po boku.“

„Na počest a na druh člověka, kterým byl, chceme oslavit 94 let života, které Ray dal všem, s jistotou, že záblesk jeho světla, moudrosti a energie bude vždy s námi a všude, kamkoliv jdeme,“ uvedli členové kapely

Sdílejte článek
Štítky Metallica

Přečtěte si také