TopStar

27. ledna 2020 10:34

Navždy jedním z nás: Celý svět truchlí po tragicky zesnulém Kobe Bryantovi

Kobe Bryant byl jednou z těch superhvězd, které zcela překročily limity svého oboru, a stal se jedním z nejznámějších basketbalistů všech dob. Tragická smrt sportovce a jeho třináctileté dcery zasáhla nejen basketbalové legendy Michaela Jordana, Magica Johnsona a Shaquilla O'Neala, ale i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. Bývalý hráč Los Angeles Lakers a pětinásobný šampion NBA zahynul s dalšími osmi lidmi při nedělní nehodě vrtulníku nedaleko Los Angeles.

Kobe Bryant se stal ikonou basketbalu, kultury i módy, byl častým návštěvníkem Bílého domu a nechyběl na téměř žádném mistrovství svého ‚‚srdcového“ týmu Los Angeles Lakers. Po havárii vrtulníku, která si vyžádala život nejen jeho, ale i jeho třináctileté dcery, uctili bývalí i současní prezidenti celého světa jeho památku.

Bryant byl považován za ukázkového sportovce 21. století. Právě to, společně se šokujícím způsobem jeho smrti, objasňuje, proč jeho smrt rezonuje po celém světě, a to i lidmi, kteří nejsou zapřísáhlí sportovní fanoušci.

‚‚Navždy jedním z nás.“ Zprávy o Bryantově smrti vyvolaly reakce šoku a smutku z celého světa, od izraelského premiéra Benjamina Netanjahu po venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. ‚‚Ne, prosím, ne. To nemůže být pravda,“ uvedl na svém Twitteru basketbalový hráč Kevin Love. ‚‚Špatné zprávy...“ napsal americký prezident Donald Trump. Bývalý americký prezident Barack Obama nazval Bryanta „legendou na hřišti“ a osminásobný olympijský vítěz Usain Bolt uvedl, že těmto zprávám nemůže uvěřit.

Popová hvězda Mariah Carey napsala, že je v šoku. Fanoušci nyní přicházejí k improvizovanému památníku Bryanta před multifunkční arénou Staples Center v Los Angeles, domácí aréně Lakers, kde zanechávají květiny a basketbalové míče.

Americká basketbalová hvězda nebyla jen známou osobností – Kobe vyrůstal v Itálii během zlatého věku basketbalu, jeho otec Joe hrál za řadu místních týmů. ‚‚Americké profesionální hráče jsme vždy považovali za modly,“ řekl Davide Giudici, bývalý spoluhráč a Kobeho přítel z Reggio Emilia. „V Itálii v té době byli samí běloši, takže poznat velkého chlapa, jako je Joe a jeho syn, bylo velmi snadné.“

Bryant plynule mluvil italsky a většinu dní v týdnu hrával v městském mládežnickém týmu Cantine Riunite. „Byl to očividně už opravdu dobrý tým. Měli jsme silné hráče, ale Kobe byl lepší než my všichni,“ řekl Giudici. ‚‚Myslím, že už tehdy bylo jasné, že se stane profesionálním hráčem basketbalu. Nečekali jsme ale, že se stane jednou z největších hvězd na světě.“

Jak k nehodě došlo?

K tragické nehodě, při které zahynula i Bryantova třináctiletá dcera Gianna, došlo v kopcích u Calabasas severozápadně od Los Angeles v 9:45 ráno. Vrtulník před tím odstartoval ze Santa Any a od dispečerů dostal varování o špatné viditelnosti v okolí.

Podle leteckých dat vrtulník Sikorsky S-76 narazil do strmého srázu v rychlosti kolem 184 kilometrů v hodině a při klesání kolem 1,2 kilometru za minutu. Stroj se při nárazu roztříštil na kusy, které se rozletěly na plochu o velikosti fotbalového hřiště, začal hořet a havárii nikdo na palubě nepřežil.

Předběžné výsledky vyšetřování by měly být známé zhruba za deset dní, konečný verdikt ale může být až za rok. Podle policejního lékaře Jonathana Lucase se protáhne i identifikace obětí, protože náročný terén komplikuje zajištění ostatků.

Sdílejte článek
Štítky legenda havárie basketbal Kobe Bryant

Přečtěte si také