TopStar

10. února 2019 15:00

Sexy Exity aneb Xindl X v novém kabátě

Ondřej Ládek – známý jako Xindl X – obměnil obsazení své kapely poté, co mu kolegové utekli za jiným angažmá. Nový a neotřelý zvuk je na desce dominantní, avšak písničkářovy texty nepřebije.

Čtrnáct písní spojuje jedno – téma úniku. Úniku do virtuálního světa, úniku zpět do reality, úniku od vztahu…

"Alenka" je únikem právě do virtuální reality, do náruče socnetů. Tematicky se Xindl opírá o klasickou pohádku Lewise Carrolla. Dodává jí však moderní háv. "Byznys" je o úniku ze světa přátelství a „starých dobrých časů“ do světa podnikatelů a míst, kde „čas jsou peníze“. Pod videem k "Byznysu" se na Youtube můžeme dočíst komentářů přirovnávající zvuk k Pitbullovým písním a k pověstnému Epic Sax Guy.

Podkres jako z pera Aviciiho se ozývá ve skladbě "Pouze jednou", která je daleko za hranicemi Ládkovy všední tvorby. Útěk od socnetů je silným tématem písně "Dřevo" – není to však zamyšlení pouze umělecké – někdy bychom si mohli do svědomí sáhnout sami a uvědomit si, kolik času trávíme v objetí sociálních sítí.

"Já nic, já muzikant" či "Nejlepší zvukař je playback" mapují úskalí a zákruty života hudebníků. V druhé zmíněné se ozývá harmonika, což je ve zpěvákově tvorbě po saxofonu další novinka, jíž přineslo nové obsazení kapely.

"Naruby", "Kufry mám sbalený" a "Věčně nevěrná" posluchače přenesou do problematiky partnerských vztahů.

Skrz skladbu "Netuším" jakoby autor utíkal sám od sebe a od reality do reality jiné. Možná do té reality, v níž Jaroslav Vrchlický vezme do ruky kytaru a místo pro trochu lásky si vyrazí pro "Trochu slávy".

Kdyby někdo měl pochyby o Xindlových kvalitách, pro toho má zpěvák jasnou odpověď: "Jsem Boží".

"Větší než malá láska" je malou vědeckou exkurzí a nebojí se sáhnout po měření, vážení, sčítání a odečítání.

Jak je u Ládka obvyklé, rád podá pomocnou ruku charitativním organizacím. "ZZZ" je věnována nadaci Světluška.

Na albu se to jen hemží spoluprací. S Xindlem X se na Sexy Exitech objevil DJ Jens East, Mirka Miškechová, Petr Lüftner, Sabina Křováková nebo skupina Jananas.

My oceňujeme Xindlovy texty i nové hudební vyznění jeho písní. Snad to písničkáři vydrží i v další tvorbě.

Sdílejte článek
Štítky Xindl X recenze

Přečtěte si také